Porównujemy minimalne wymagania sprzętowe Windows 11 i Windows 10

Porównujemy minimalne wymagania sprzętowe Windows 11 i Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/25/2021, 1:44 PM

Liczba odsłon: 15548

W dniu wczorajszym padła największa zapowiedź Microsoftu w tym roku, a może nawet i w dłuższym okresie. Gigant pokazał światu Windows 11, nowy system operacyjny, który tej jesieni stanie się ogólnodostępny. Następca Windowsa 10 jest oddzielnym systemem, choć ma być dostępny jako darmowa aktualizacja dla użytkowników Dziesiątki. Nie wszyscy jednak będą mogli go używać z uwagi na wymagania minimalne. Sprawdź, czy Twój komputer je spełni!

Windows 10 swoją premierę miał w 2015 roku. Choć wydaje się, że to całkiem niedawno, to przez ostatnie 6 lat krajobraz technologiczny trochę się zmienił. Przede wszystkim upowszechniły się ekrany dotykowe, dla których Windows 11 jest jeszcze lepiej zoptymalizowany. Ale spokojnie, nie są one konieczne, by w pełni wykorzystać nowy system! To, co poszło w górę, to rozdzielczość ekranu, RAM, pamięć masowa i dostępność zabezpieczeń sprzętowych. Jedenastka wymaga nieco wyższej rozdzielczości ekranu i pamięci operacyjnej, ale też miejsca na dysku. Szczegółowe porównanie wymagań możecie sprawdzić w tabeli poniżej.

Windows 10 Windows 11
Procesor 1 GHz, kompatybilny procesor lub SoC 1 GHz, 2 rdzenie, 64-bitowy procesor lub SoC
Pamięć RAM 1 GB RAM (32-bit)
2 GB RAM (64-bit)
4 GB RAM
Dysk 32 GB 64 GB
Ekran Minimalna rozdzielczość 800x600 >9” z rozdzielczością HD (720p)
Grafika Zgodna z DirectX 9 / WDDM 1.0 Zgodna z DirectX 12 / WDDM 2.x
Firmware UEFI, Secure Boot
TPM Trusted Platform Module (TPM) version 2.0
(Jedynie zalecane)
Łącze internetowe Połączenie z Internetem jest potrzebne do wykonywania aktualizacji, pobierania niektórych składników i pierwszej konfiguracji Windows 11 w trybie S. Połączenie z Internetem i konto Microsoft są wymagane do konfiguracji Windows 11 Home.

Jak widać, wymagania Windows 11 są wyższe od tych dla Windows 10, niemniej jednak nowy system jest w stanie to wynagrodzić. Wstępne wyniki kilku popularnych benchmarków pokazały, że Jedenastka działa i ładuje się szybciej nawet o kilkanaście procent w porównaniu do poprzedniczki. Microsoft z kolei zapewnia, że to najbezpieczniejszy jak dotąd Windows, a także najlepszy system dla graczy. Co jednak w przypadku, gdy Twój komputer nie spełnia absolutnego minimum?

Aktualizacja do Windows 11 nie będzie obowiązkowa, a Windows 10 będzie wspierany i aktualizowany przynajmniej do 2025 roku. Jeśli zatem korzystasz z Dziesiątki, to jeszcze przez cztery lata nic się nie zmieni. Dopiero po tym czasie upgrade systemu (a możliwe, że też sprzętu) będzie konieczny, by dalej zachować bezpieczeństwo systemu.

Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/windows/windows-11

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia