Polecenie sudo działa na Windows 10 i Windows 7, ale nie na Windows Server

Polecenie sudo działa na Windows 10 i Windows 7, ale nie na Windows Server

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/12/2024, 2:00 PM

Liczba odsłon: 516

Sudo dla Windows to nowy, ale znany z Linuksa i macOS sposób na podniesienie uprawnień procesów w Wierszu polecenia. Jego obsługa została oficjalnie dodana do Windows 11 Insider Preview w buildzie 26052 wydanym w kanałach Canary i Dev w zeszłym tygodniu. A co z pozostałymi systemami? Okazuje się, że sudo działa na starszych systemach, ale nie zabawi długo w wersji serwerowej.

Pierwsze wzmianki o poleceniu sudo w Windows pojawiły się w kompilacjach poglądowych Windows Server, ale teraz okazuje się, że do niego nie trafią. Jest to funkcja przewidziana tylko dla klienckich wersji Windows. Microsoft wyjaśnił, że ustawienie włączania Sudo może być niepoprawnie pokazywane w buildach Windows Server Insider Preview – ta funkcja nie będzie dostępna w Windows Server, a ustawienie zostanie wyłączone w następnym buildzie Windows Server Insider Preview.

Jak do tej pory Microsoft potwierdził obecność sudo jedynie w Windows 11. Użytkownicy znaleźli je tymczasem w starszych systemach! Bob Pony na Twitterze zaprezentował działanie polecenia sudo w Windows 7.

Jak podaje Pony, aby zainstalować Sudo w Windows:

  1. Skopiuj sudo.exe do %windir%\System32.
  2. Otwórz Wiersz polecenia jako administrator.
  3. Uruchom 2 polecenia:
    • sudo config --enable enable
    • sudo config --enable forceNewWindow
  4. Korzystaj!

Jak dowodzi redakcja Neowin, sposób działa również na Windows 10. Nie wiemy natomiast, co z Windows 8.1 i pozostałymi systemami ani też dlaczego Microsoft postanowił nie integrować tej funkcji z wydaniem serwerowym.

Źródło: https://www.neowin.net/news/despite-nothing-official-from-microsoft-sudo-already-working-on-windows-10-an-windows-7/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia