"Microsoft kocha Linuksa". Polecenie sudo zmierza do Windows 11

"Microsoft kocha Linuksa". Polecenie sudo zmierza do Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/5/2024, 4:00 PM

Liczba odsłon: 400

Microsoft Loves Linux. Wiemy o tym już od niemal 10 lat, a gigant oprogramowania dał już tego wiele dowodów. Ostatni z nich odkryli niedawno użytkownicy. Chodzi o słynne polecenie sudo z Linuksa i macOS, które służy do wykonywania poleceń jako inny użytkownik – domyślnie jako administrator (root). Jego ślady odnaleziono w kilku miejscach systemu Windows.

Sudo to skrót od "substitute user, do" lub "superuser do". Pozwala to wykonywać polecenia z podniesionymi uprawnieniami, aby instalować aplikacje, odinstalowywać składniki, zmieniać ustawienia i nie tylko. Entuzjaści Windows odkryli wzmianki o tym poleceniu w jednym z buildów poglądowych Windows Server 2025, co miało sugerować, że trafi ono też do konsumenckiej wersji Windows 11.

Microsoft nie ogłosił jeszcze niczego na ten temat, ale kolejne odkrycie – tym razem użytkownika Albacore (@thebookisclosed) ujawniło coś interesującego. W Ustawieniach > System > Dla deweloperów pojawiła się opcja "Włącz sudo" ("Włącz polecenie sudo") z atrybutami "W nowym oknie", "Z wyłączonym wprowadzaniem" i "Inline" (polecenie w tym samym oknie). Wygląda na to, że polecenie w Windows 11 będzie wymagało włączonego Trybu dewelopera (Trybu programisty), który pozwala zaawansowanym użytkownikom, entuzjastom i twórcom oprogramowania na więcej, np. na korzystanie z opcji "Zakończ zadanie" na liście szybkiego dostępu.

Polecenie sudo w Windows 11. Źródło: Albacore (thebookisclosed), Twitter

Co ciekawe, istnieją już zewnętrzne projekty, takie jak gsudo, które pozwalają używać sudo w nowoczesnych wersjach Windows, aby podnosić uprawnienia bieżącego lub nowego okna konsoli.

Aktualizacja 08.02.2024: Polecenie sudo oficjalnie trafiło do Windows 11 Insider Preview (build 26052 w Canary i Dev Channel).

Źródło: https://www.neowin.net/news/windows-11-is-getting-the-sudo-command/