Nowy wskaźnik oszczędzania energii w Windows 11 (build 26020 w Canary Channel)

Nowy wskaźnik oszczędzania energii w Windows 11 (build 26020 w Canary Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/3/2024, 10:20 PM

Liczba odsłon: 686

Po kilku tygodniach przerwy świątecznej Microsoft wraca z nowymi buildami Windows 11 Insider Preview w Dev i Canary Channel. Teraz pora na ten drugi. Wprowadza on ulepszenia dostępu głosowego znane już z Dev i Beta Channel, nowe naturalne głosy Narratora, czytelny wskaźnik oszczędzania energii, możliwość wstrzymywania drukowania i ulepszenia udostępniania. Jest też komunikat dotyczący wycofywanych aplikacji, takich jak WordPad.

Windows 11: nowości w kompilacji 26020 w Canary Channel

Ulepszenia dostępu głosowego

Rozszerzone wsparcie językowe

Dostęp głosowy obsługuje teraz języki francuski (Francja, Kanada), niemiecki oraz hiszpański (Hiszpania, Meksyk). Po pierwszym uruchomieniu dostępu głosowego zostaniesz poproszony/a o pobranie modelu językowego, aby umożliwić rozpoznawanie danych głosowych na urządzeniu. Jeżeli dostęp głosowy nie znajdzie modelu mowy odpowiadającego Twojemu językowi wyświetlania, nadal możesz korzystać z niego w języku angielskim (USA). Zawsze możesz też przełączyć się na inny język w Ustawieniach > Język na pasku dostępu głosowego.

Dostęp głosowy w Windows 11

Obsługa wielu ekranów

Teraz możesz korzystać z dostępu głosowego na wielu ekranach, w tym z nakładek siatki, które wcześniej były dostępne tylko na głównym monitorze. Nakładki siatki zostały dostosowane, aby umożliwić interakcje na pozostałych ekranach. Możesz także korzystać z funkcji przeciągnij-i-upuść, aby przenosić pliki, aplikacje i dokumenty między ekranami.

Dostęp głosowy - Obsługa wielu ekranów

Po wywołaniu nakładki siatki możesz przejść do kolejnego ekranu. Możesz użyć zarówno liter alfabetu, jak i systemu fonetycznego NATO ("B" lub "Bravo" etc.).

Dostęp głosowy - Obsługa wielu ekranów - siatka

Możesz też korzystać z poleceń "mouse grid...", aby szybko przenieść wskaźnik myszy do wybranego obszaru na wybranym ekranie, np. "mousegrid A 114".

Skróty głosowe

Skróty głosowe lub niestandardowe polecenia umożliwiają Ci tworzenie własnych poleceń głosowych. Obecnie ta funkcja jest dostępna tylko w języku angielskim. Polecenia mogą odnosić się do pojedynczych działań, np. otwarcia URL, albo do serii działań wykonanych w sekwencji. Aby zacząć, powiedz "Co mogę powiedzieć" i kliknij kartę "Skróty głosowe" w panelu po lewej stronie albo też użyj polecenia "pokaż skróty głosowe", by przejść bezpośrednio na ich stronę. Następnie kliknij przycisk "Utwórz polecenie", aby zacząć proces.

Dostęp głosowy - skróty głosowe lub niestandardowe polecenia

Możesz tworzyć własne polecenia głosowe zarówno za pomocą głosu, jak i dowolnych innych metod wprowadzania. Nadaj mu nazwę, wybierz jedno lub więcej działań, wybierz grupę poleceń i kliknij "Utwórz". Twoje polecenie stanie się gotowe do użycia.

Dostęp głosowy - skróty głosowe lub niestandardowe polecenia

Dostęp głosowy - skróty głosowe lub niestandardowe polecenia

Utworzone przez Ciebie skróty głosowe możesz zobaczyć zarówno na stronie pomocy poleceń, jak i wypowiadając polecenie "pokaż skróty głosowe".

Nowe naturalne głosy Narratora

Build ten wprowadza 10 naturalnych głosów Narratora, które zaczęły być testowane we wrześniu: chiński, hiszpański (Hiszpania), hiszpański (Meksyk), japoński, angielski (UK), francuski, portugalski, angielski (Indie), niemiecki i koreański.

Windows 11 - naturalne głosy Narratora

Zmiany i ulepszenia

Ogólne

 • Począwszy od tego builda, aplikacje WordPad i Kontakty nie będą już instalowane w czystych instalacjach systemu. W przyszłym wydaniu WordPad zostanie usunięty i nie będzie można go doinstalować.
 • Rejestrator kroków nie będzie otrzymywał aktualizacji, a jego usunięcie planowane jest na przyszłe wydanie Windows. Począwszy od tego builda, aplikacja zacznie wyświetlać nowy banner kierujący użytkowników ku alternatywnym opcjom, takim jak Narzędzie Wycinanie, Xbox Game Bar i Microsoft Clipchamp.

Pasek zadań i zasobnik systemowy

 • W przypadku komputerów nieposiadających baterii i podłączonych do prądu (np. desktopowe PC), gdy włączone jest oszczędzanie energii (energy saver), zobaczysz teraz nową ikonę w zasobniku, która informuje o włączeniu tej funkcji. Na komputerach wyposażonych w baterię nic się nie zmienia – nadal widoczna będzie ikona listka nałożona na baterię.
 • Oszczędzanie energii - ikona w Windows 11

Drukowanie

 • Dodano możliwość wstrzymywania i ponownego uruchamiania zadań drukowania w kolejce drukowania w Ustawieniach > Bluetooth i urządzenia > Drukarki i skanery. Umożliwia to też pauzowanie drukowania, gdy wymagany jest serwis drukarki, np. wymiana tonera. Zadania są utrzymywane przez spooler do czasu, gdy kolejka drukowania zostanie "odpauzowana" poprzez kliknięcie "Kontynuuj" w Ustawieniach. W przyszłym wydaniu pojawi się też w tym miejscu możliwość zmiany nazwy drukarki.
 • Wstrzymywanie drukowania w Windows 11

Udostępnianie Windows

 • Systemowe okno dialogowe w obszarze "Udostępnij za pomocą" będzie teraz wyświetlać tylko aplikacje, które są powiązane z kontem, za pomocą którego jesteś zalogowany/a w systemie Windows — kontem Microsoft (MSA) lub Microsoft Entra ID (dawniej Azure Active Directory). Jeśli jesteś zalogowany/a za pomocą MSA, zobaczysz Microsoft Teams (free) zamiast Microsoft Teams (w wersji służbowej/szkolnej), a nie oba warianty.
 • Okno udostępniania Windows wspiera teraz udostępnianie w WhatsApp. Jeśli nie masz go zainstalowanego, możesz to zrobić bezpośrednio w tym oknie. W przyszłości Microsoft planuje rozszerzyć to doświadczenie także na inne aplikacje.
 • Windows 11 - udostępnianie w WhatsApp

Udostępnianie w pobliżu

 • Możesz teraz ustawić bardziej przyjazną nazwę urządzenia do jego identyfikacji podczas udostępniania w pobliżu z i na to urządzenie. Zrobisz to w Ustawieniach > System > Udostępnianie w pobliżu.
 • Udostępnianie w pobliżu - nazwa urządzenia

Poprawki błędów

 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się Ustawień przy nawigacji na stronę "Zasilanie i bateria".
 • Rozwiązano problem z niespodziewanym przejmowaniem fokusa klawiatury przez panel szczegółów Eksploratora plików.
 • Copilot nie będzie już zmieniał położenia Twoich ikon pulpitu po uruchomieniu.
 • Rozwiązano problem z niełączonymi ikonami paska zadań, które miały przycięty tytuł zamiast go dostosować do szerokości.
 • Rozwiązano problem z opóźnieniem ładowania, gdy feed Microsoft Start był ponownie włączony.
 • Rozwiązano problem z tablicą widżetów, która nie zamykała się automatycznie i otwierała się ponownie przy włączaniu/wyłączaniu feedów.

Znane problemy

Ogólne

 • [Przypomnienie] Niektóre popularne gry mogą nie działać poprawnie w najnowszych kompilacjach Insider Preview w Canary Channel. Pamiętaj, aby przesłać feedback w Centrum opinii na temat wszelkich problemów, jakie zauważysz podczas grania w gry w tej kompilacji.
 • Otwarcie kolejki drukowania może pokazywać wiadomość, która mówi, że nie znaleziono aplikacji.
 • W poprzednim buildzie mała część Insiderów nie mogła otworzyć Ustawień. Microsoft bada sprawę.

Widżety

 • Ogłoszenia z kanału Microsoft Start są nadal wyświetlane na pasku zadań po ukryciu kanału.
 • Nawigacja klawiaturą z podstron ustawień z powrotem do strony ustawień najwyższego poziomu jest uszkodzona.
 • Na niektórych stronach ustawień używane są nieprawidłowe odstępy i czcionki.

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2024/01/03/announcing-windows-11-insider-preview-build-26020-canary-channel/

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia