Nowe opcje przywracania z chmury i tryb tabletu w Windows 10 20H1 (build 18970)

Nowe opcje przywracania z chmury i tryb tabletu w Windows 10 20H1 (build 18970)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/29/2019, 11:40 PM

Liczba odsłon: 4619

Znów sporo się dzieje w poglądowej wersji wiosennej aktualizacji. Microsoft wypuszcza nową kompilację 18970 dla Fast Ring. Insiderzy zobaczą towarzyszącą jej aktualizację zbiorczą 18970.1005 (KB4518974). Są to testy możliwości serwisowania kompilacji w tym samym czasie, kiedy jest udostępniana. W wydaniu tym pojawia się kilka ciekawych nowości, w tym zupełnie nowe doświadczenie tabletu dla pecetów konwertowalnych 2-w-1, a także nowe opcje pobierania z chmury przy resetowaniu urządzenia. Na koniec będą jak zwykle poprawki i znane problemy.

Co nowego w kompilacji 18970 (20H1) dla PC?

Nowe doświadczenie tabletu dla pecetów konwertowalnych 2-w-1

Microsoft zaczyna udostępniać Insiderom nowe doświadczenie tabletu w wersji Beta. Pozwala ono bez zakłóceń wejść w pozycję tabletu i pozostać w znajomym doświadczeniu pulpitu. Przygotowano też kilka usprawnień:

 • Zwiększono odstępy między ikonami na pasku zadań.
 • Pole wyszukiwarki na pasku zadań zwinięto do ikony.
 • Eksplorator plików przechodzi na układ zoptymalizowany pod kątem dotyku.
 • Klawiatura dotykowa wywołuje się automatycznie, gdy stukniemy pole tekstowe.

Windows 10 20H1

Oprócz tego dodano kilka drobnych zmian do sekcji tabletu w Ustawieniach.

Nowe doświadczenie tabletu udostępniono małej części Insiderów w ramach testów A/B sprawdzających przede wszystkim jakość. Aby je włączyć u siebie, należy:

 1. Używać swojego konwertowalnego PC w normalny sposób, tj. otwierać aplikacje i dokonywać w nich interakcji.
 2. Gdy jesteśmy gotowi, zawijamy lub odłączamy klawiaturę. System powinien przełączyć się na nowy tryb.
 3. Teraz używamy urządzenia jak tabletu — za pomocą dotyku.

Pobieranie z chmury — nowa opcja resetowania komputera

Funkcjonalność "Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego" daje nam teraz nowy wybór — albo pobieramy Windows, albo reinstalujemy go lokalnie. Do tej pory możliwa była tylko ta druga metoda resetowania. Polegała ona na "budowie" nowej instalacji Windows z istniejących plików. Wprowadzenie tej funkcji w pierwszej wersji 1507 zapewniło Dziesiątce pewną korzyść, czyniąc Windows przywracalnym bez konieczności przechowywania na dysku skompresowanej, zapasowej kopii systemu na ukrytej partycji. Microsoft spotkał się jednakże z opiniami, że niektórzy woleliby skorzystać z szybkiego połączenia z Internetem, by skrócić proces odzyskiwania, po prostu pobierając Windows.

Windows 10 20H1

Należy zaznaczyć, że pobieranie z chmury jest w tym kontekście operacją przywracania, która usuwa zainstalowane aplikacje. Dodatkowo, jeśli zaznaczymy "Usuń wszystko", skasowane będą również dane użytkownika. Opcja pobierania z chmury ponownie instaluje tę samą kompilację, wersję i edycję Windows, która jest obecnie zainstalowana na urządzeniu. Jest ona dostępna dla wszystkich urządzeń z Windows 10 i różni się od funkcjonalności "Przywracania z chmury", dostępnej w niektórych starszych wersjach Windows 10.

Znane problemy

Opcja pobierania z chmury nie działa poprawnie, gdy są zainstalowane określone funkcje opcjonalne. Proces rozpocznie się, ale wystąpi błąd i zmiany zostaną wycofane. Aby obejść ten problem, należy usunąć opcjonalne funkcje przed wypróbowaniem opcji pobierania z chmury. Dotyczy to zestawu narzędzi EMS i SAC dla systemu Windows 10, podczerwieni IrDA, konsoli zarządzania drukowaniem, zestawu administracyjnego RAS Connection Manager (CMAK), nasłuchu RIP, wszystkich narzędzi RSAT, prostego protokołu zarządzania siecią (SNMP), funkcji Faks i skanowanie w systemie Windows, zarządzania pamięcią masową Windows, wyświetlacza bezprzewodowego oraz dostawców WMI SNMP.

Ogólne zmiany, ulepszenia i poprawki

Oczywiście nowa kompilacja to nie tylko nowe duże funkcje, ale też szereg drobnych poprawek i usprawnień. Oto ich lista:

 • Zlikwidowano wyciek pamięci DWM.
 • Rozwiązano problem polegający na tym, że niektóre dystrybucje WSL nie ładowały się.
 • Rozwiązano problem powodujący awarię lsass.exe i wyświetlenie komunikatu „System Windows napotkał problem i musi zostać uruchomiony ponownie”.
 • Rozwiązano problem z zamykaniem okna Emoji (WIN + .), jeśli próbowaliśmy wyszukać emoji.
 • Rozwiązano dwa problemy, które mogły powodować awarię ustawień podczas interakcji z opcjami na stronie wyszukiwania.
 • Poprawiono wydajność uruchamiania Ustawień, gdy ich nagłówek jest widoczny.
 • Rozwiązano problem polegający na tym, że niektórzy Insiderzy przechodzili kontrolę błędów w BTHport.sys.
 • Począwszy od tej wersji Windows 10 w wersji Home i Pro, system będzie przypominał o konieczności wykonania kopii zapasowej systemu. Funkcję tę można wyłączyć z poziomu powiadomienia.
 • Poprawiono działanie efektu akrylu w menu Start, menu głośności, menu sieciowego, menu zegara i kalendarza oraz toastów z powiadomieniami.
 • Wprowadzono kilka poprawek błędów i ulepszeń Lupy. Poprawiono jej wydajność i płynność podczas przesuwania myszy po ekranie.
 • Rozwiązano problem polegający na tym, że skrót Ctrl+Alt+L nie przełączał Lupy w tryb Obiektywu.
 • Usprawniono działanie wskaźnika kursora tekstowego
 • Rozwiązano szereg problemów z działaniem Narratora. w aplikacji Outlook, Excel, Eksploratorze plików oraz na stronach internetowych. Działa on teraz bardziej niezawodnie.

Ponadto Microsoft wprowadził nową wersję Cortany dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Najnowsza kompilacja zawiera kilka znanych błędów, nad których usunięciem Microsoft już pracuje. Ponownie dotyczą one oprogramowania anty-cheat w niektórych grach, jak również problemów z działaniem czytników kart Realtek. Niepoprawnie działa wyszukiwarka w języku polskim. W takim przypadku Microsoft zaleca przełączenie języka na angielski, a następnie powrót do języka polskiego.