Najważniejsze zapowiedzi na Microsoft Build 2021. Podsumowanie pierwszego dnia konferencji

Najważniejsze zapowiedzi na Microsoft Build 2021. Podsumowanie pierwszego dnia konferencji

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/26/2021, 5:06 PM

Liczba odsłon: 3640

Za nami pierwszy dzień konferencji deweloperskiej BUILD 2021. Zgodnie z formułą tego eventu Microsoft przedstawił trochę nowości dla programistów, twórców i osób pełniących role techniczne. W naszym wczorajszym artykule cytowaliśmy intrygującą wypowiedź CEO Microsoft dotyczącą "następnej generacji Windows". Satya Nadella zapowiadał rychłe nadejście jednej z najbardziej znaczących aktualizację Windows ostatniej dekady. Jeśli chcecie wiedzieć, co jest grane, to zachęcamy do lektury linkowanego artykułu. Tymczasem zagłębiamy się w pozostałe zapowiedzi z pierwszego dnia konferencji. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie tych najważniejszych i najciekawszych rzeczy!

Windows 10 z możliwością otwierania aplikacji linuksowych z GUI

Microsoft poinformował, że można już otwierać w Windows 10 aplikacje na Linuksa z graficznym interfejsem użytkownika. Funkcjonalność stanowi rozszerzenie Windows Subsystem for Linux (WSL), który do tej pory umożliwiał jedynie otwieranie aplikacji wiersza poleceń. Teraz wsparcie rozciąga się na aplikacje graficzne i aby je uruchamiać, nie potrzebujemy już osobnej maszyny wirtualnej.

Co ciekawe, funkcjonalność była testowana w programie Insider od zeszłego miesiąca, ale nie nadeszła w typowej, półrocznej aktualizacji Dziesiątki. Jest to podręcznikowy przykład działania Dev Channel — kanału deweloperów, który nie jest powiązany z żadną konkretną wersją systemu. Zamiast tego nowość ta trafiła po prostu do istniejących wersji Windows 10. Tyle przynajmniej wynika z komunikatu Microsoftu. Jak jednak wskazuje redakcja Neowin, rzeczywistość jest trochę inna. Wsparcie dla GUI w aplikacjach linuksowych faktycznie istnieje, ale nie jest ogólnodostępne i nadal dotyczy tylko Windows Insiderów.

Microsoft Search zyskuje nowe możliwości w oparciu o Microsoft Graph

Microsoft ogłosił serię ulepszeń swojej platformy Graph, wliczając w to nowe funkcje wyszukiwania dla firm. Po pierwsze, nowe możliwości dotarły do paska wyszukiwania w Windows (tego obok menu Start). Oprócz wyników z Internetu pasek wkrótce będzie mógł pobierać wyniki z narzędzi dla firm, takich jak Salesforce, Dynamics 365 i innych, dzięki łącznikom Microsoft Graph dostępnym dla deweloperów. Microsoft ogłosił również Microsoft Search Federation, nowe i bardziej ujednolicone narzędzie wyszukiwania dla firm. Jako że organizacje często używają różnych narzędzi wyszukiwania, takich jak Microsoft Search lub Azure Cognitive Search, Search Federation ma na celu połączenie tych systemów, aby uczynić doświadczenie bardziej płynnym.

Microsoft Graph zyskał też więcej możliwości — między innymi na poziomie łączników. Wkrótce będzie można dodawać informacje o pracownikach z nowych źródeł do ich profili. Na lato planowane są nowe łączniki Jira i Confluence, a dane łączników Microsoft Graph będą również dostępne w Teams i Windows. Obsługa eDiscovery dla łączników Graph jest również planowana na lato, dlatego dane z tych łączników można będzie znaleźć przy użyciu tych samych narzędzi, które są dostępne dla platformy Microsoft 365.

Microsoft Search in Bing (MSB)

Microsoft poinformował też, że łącznik danych Graph jest teraz dostępny na platformie Azure w takiej formie, że jego użytkownicy będą płacić jedynie za dane, których faktycznie używają, zamiast płatności miesięcznych za licencję na użytkownika. Wreszcie ostatnia z interesujących zapowiedzi dotyczy narzędzia o nazwie Organization Explorer. Jest to nowa wbudowana aplikacja dla programu Outlook, która pozwoli pracownikom łatwiej odnaleźć innych pracowników o podobnych umiejętnościach i połączyć się z nimi w celu współpracy nad określonymi projektami. Funkcjonalność będzie dostępna tego lata.

Nadciąga sporo interesujących nowości dla Microsoft Teams

Wkrótce aplikacje zewnętrzne będą mogły uzyskiwać dostęp do głównego etapu spotkania w Microsoft Teams, aby na przykład wyświetlać tablice lub inne narzędzia do współpracy. Trwają również prace nad rozszerzaniem trybu wspólnego, co oznacza, że ​​aplikacje będą mogą tworzyć dla niego niestandardowe sceny. Wkrótce dostępne będą również nowe interfejsy API, które umożliwiają automatyzację niektórych aspektów spotkań, takich jak ustawianie czasu rozpoczęcia i zakończenia, a także dostęp do strumieni audio i wideo w czasie rzeczywistym, np. w celu transkrypcji, tłumaczenia, zbierania informacji etc. Funkcje te są testowane w wersji zapoznawczej, a dodanie kolejnych Microsoft planuje na koniec tego roku.

Microsoft ogłosił też nowe funkcje pakietu Teams Toolkit dla programów Visual Studio i Visual Studio Code, które są teraz dostępne w wersji zapoznawczej. Ułatwiają one tworzenie aplikacji, wymagając użycia mniejszej ilości kodu, oraz zapewniają więcej integracji z platformą Azure już na starcie. Jest też nowy portal dla deweloperów tworzących dla Microsoft Teams, wcześniej znany jako App Studio. W tym nowym miejscu znajdziemy ulepszenia, takie jak obsługa dowolnej przeglądarki i typu urządzenia, możliwość zarządzania konfiguracjami środowiska bez konieczności zarządzania wieloma manifestami aplikacji, współpraca z innymi deweloperami poprzez udzielanie im dostępu do aplikacji i nie tylko. Co ciekawe, portal zapewni również dostęp do innej nowej możliwości - sprzedaży subskrypcji licencji innych firm bezpośrednio ze sklepu z aplikacjami Microsoft Teams i jego centrum administracyjnego, które będzie dostępne w wersji zapoznawczej tego lata.

Jako że Outlook w przeglądarce wspiera teraz rozszerzenia dla wiadomości, oznacza to, że ​​istnieje teraz ujednolicone środowisko tworzenia rozszerzeń, które działają zarówno z programem Outlook, jak i Teams, co pozwala na przykład wyświetlać zadania z aplikacji Teams podczas tworzenia maila. Programiści mogą teraz również zbudować kartę adaptacyjną i wdrożyć ją zarówno w programie Outlook, jak i Teams przy użyciu nowego modelu Action.Execute, dzięki czemu nie trzeba opracowywać karty adaptacyjnej dla każdej platformy osobno.

Microsoft poinformował też o dostępności składników Fluid Framework na czatach Teams (w prywatnej wersji zapoznawczej). Pozwala to na przykład wysłać tabelę z dokumentu pakietu Office na czacie w Teams i edytować ją bezpośrednio w aplikacji, jednocześnie synchronizując te zmiany z oryginalnym plikiem Office. Celem tego projektu jest zniesienie barier we współpracy, takich jak konieczność otwierania różnych aplikacji do pracy nad określonym zadaniem.

Aktualizacje podejścia low-code i inne zmiany w Power Automate/Power Tools

Microsoft Power Platform pozwala tworzyć aplikacje, przepływy i boty z niskim użyciem kodu, co czyni ją stosunkowo prostą w obsłudze platformą dla osób, które nie są biegłe w programowaniu. Microsoft wskazuje, że aplikacje te — gdy są budowane przez zespoły — zdobywają dwukrotnie większy zasięg niż w przypadku pojedynczego twórcy.

Power Tools

Microsoft wzmacnia to podejście, ogłaszając nowe możliwości pomagające w podejściu fusion development, takie jak: nowa ścieżka nauki Fusion development oraz e-book i nowe plany dewelopera dla Power Apps i Microsoft Power Platform, wsparcie dla CLI w kontekście plików kodu i pakietów, natywne integracje Microsoft Power Platform z Visual Studio i Visual Studio Code, nowe rozszerzenie do rozwijania portali Power Apps dla Visual Studio Code, akcelerator zarządzania cyklem życia aplikacji dla wszystkich twórców i deweloperów, nowa certyfikacja łącznika Independent Publisher czy wreszcie dodawanie własnego kodu do niestandardowego łącznika. Gigant poinformował również o innych nowościach, takich jak na przykład poprawione doświadczenia budowania botów konwersacyjnych (czatbotów) w Power Virtual Agents dzięki integracji z Bot Framework Composer.

Azure Confidential Ledger — najnowsza oferta przechowywania wrażliwych danych

Azure Confidential Ledger (ACL) to nowa zarządzana usługa, dostępna obecnie w wersji zapoznawczej. Oprócz tego, że jest odporna na naruszenia/manipulacje, to jedyna tego typu usługa na rynku, która jest obsługiwana przez poufne przetwarzanie za pośrednictwem Trusted Execution Environment (TEE) w celu ochrony danych w użyciu. Microsoft rekomenduje ACL do współpracy w środowiskach o niskim poziomie zaufania, w których gwarantuje on ochronę przed manipulacją, jednorazowy zapis czy funkcje dziennika.

Azure Confidential Ledger

Jeśli chodzi o chmurę Azure, padło jeszcze trochę ogłoszeń, w tym dotyczących MS Identity Sync, narzędzia wiersza poleceń w programie Visual Studio 2019 16.10, które jest dostępne w wersji zapoznawczej i pozwala uproszczoną rejestrację oraz konfigurację aplikacji ASP.NET Core, funkcji Continuous Access Evaluation (CAE) z Azure AD dostępnej w wersji zapoznawczej dla Microsoft Graph, a także możliwości użycia przeglądów dostępu usługi Azure AD i Privileged Identity Management (PIM) do monitorowania przypisanych, uprzywilejowanych ról.

Visual Studio 2019 16.10 oraz .NET 6 Preview 4 — już dostępne

Dostępna jest już aktualizacja .NET 6 Preview 4, która zawiera sporo ulepszeń dla deweloperów. Programiści korzystający z jednej bazy kodu na wielu platformach docelowych mogą teraz korzystać z interfejsu użytkownika aplikacji wieloplatformowej .NET (.NET MAUI) w Visual Studio. Deweloperzy tworzący webowe interfejsy użytkownika dla komputerów PC mogą korzystać z aplikacji hybrydowych ASP.NET Blazor. Ponadto dodano wsparcie dla Apple Silicon i Windows Presentation Foundation (WPF) na ARM64. Ponadto mniejsze obrazy kontenerów, które mają mniejszy ślad pamięci, i internetowe interfejsy API mogą również służyć do tworzenia mniejszych i szybszych mikrousług. Jak zwykle, nowa wersja .NET zawiera również ulepszenia wydajności.

Grafika

Warto wspomnieć też o dostępności aktualizacji Visual Studio 2019 16.10, która jest już ogólnodostępna i zawiera nowe funkcjonalności IntelliSense, narzędzia do testowania i Git, a także funkcje zgodności dla C++. Więcej szczegółów znajdziecie na oficjalnej liście zmian.

...a to oczywiście nie wszystko!

Pierwszy dzień Microsoft Build 2021 to bagatela 7 godzin materiału wideo z keynote'a z Satyą Nadellą oraz kolejnych sesji technicznych. Gigant miał więc sporo do przekazania deweloperom, choćby na takie tematy, jak Azure, GitHub, Power BI czy Edge. Całą transmisję możecie obejrzeć poniżej.

Tegoroczna konferencja Build, mimo że znów przybrała formę wydarzenia w pełni cyfrowego, nadal pozostaje zgodna z dotychczasową formułą 3 dni. Dziś zatem mamy drugi dzień i kolejne sesje, a taki sam plan przewidziano również na jutro. Możemy zatem się spodziewać kolejnych ciekawych zapowiedzi i prezentacji!