Microsoft wyklarował swoje plany względem Windows 10 20H2

Microsoft wyklarował swoje plany względem Windows 10 20H2

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/17/2020, 1:46 PM

Liczba odsłon: 3826

W tym tygodniu zaszły istotne zmiany w programie Insider. Najpierw informowaliśmy o odejściu od kręgów na rzecz kanałów, a później — o wydaniu pierwszej kompilacji 20H2 w kanale Beta. Dopełnieniem tego jest artykuł z blogu Windows Insider Program, w którym Microsoft oficjalnie przedstawia 20H2 i wyjaśnia, co dalej z aktualizacjami Windows 10.

O istnieniu 20H2 wiadomo już od dawna, niemniej jednak dopiero wczoraj wieczorem Microsoft oficjalnie zapowiedział, że będzie to następna półroczna aktualizacja Dziesiątki. Kompilacje o numerach wersji wyższych niż 19041 (20H1) ukazują się co prawda od grudnia, ale wiązaliśmy je z 20H2 tylko orientacyjnie. W rzeczywistości aktualizacja ta będzie oparta na buildzie 19042. Pierwsza kompilacja, w której wyraźnie zaznaczono, że przynależy do wersji 20H2 (build 19042.330), ukazała się dopiero wczoraj. W związku z tym Microsoft ujawnia swoje plany względem tej wersji i mówi nieco o przyszłości aktualizacji Windows 10.

Jestem podekscytowany, przedstawiając naszą następną aktualizację funkcjonalną [feature update], Windows 10 w wersji 20H2, która ma zostać wydana później, w drugiej połowie tego roku, oraz dostarczając przegląd naszych planów względem tego następnego wydania. Windows 10 w wersji 20H2 będzie dostarczony w sposób zoptymalizowany dla każdego z Windows 10 May 2020 Update (znanym też jako Windows 10, version 2004).
— John Cable, Director of Program Management, Windows Servicing and Delivery, Microsoft

Windows 10 20H2 będzie oferował zestaw funkcjonalności poprawiających działanie i jakość. Będzie też pierwszą wersją zawierającą nowy Microsoft Edge bazujący na Chromium. Aktualizację do 20H2 otrzymamy poprzez Windows Update z użyciem technologii serwisowania Microsoftu (jak proces comiesięcznych aktualizacji), jeśli zdecydujemy się na nią. Sam proces aktualizacji powinien być szybszy niż w przypadku dużych wydań półrocznych (czyli ostatnio wiosennych), ponieważ 20H2 zostanie zainstalowany tak jak miesięczny pakiet zbiorczy, czyli podobnie jak w aktualizacji z 19H1 do 19H2. Jako że wydanie jest przewidziane na drugą połowę roku, użytkownicy komercyjni edycji Enterprise i Education uzyskają 30-miesięczny okres wsparcia.

Wraz z tym wydaniem upraszczamy też nasze podejście do numerycznych wersji Windows i przechodzimy do formatu, który reprezentuje połowę roku kalendarzowego, w której wydanie staje się dostępne w kanałach detalicznych i komercyjnych. Dlatego też Windows 10, version 20H2, jest "20H2", ponieważ będzie wydany w drugiej połowie roku kalendarzowego 2020. To podejście znajome dla naszych Windows Insiderów i zaprojektowane, by zapewnić spójność w naszych nazwach wersji w wydaniach dla naszych klientów komercyjnych i partnerów. (Uwaga: Będziemy nadal używać przyjaznych nazw, takich jak May 2020 Update, w komunikacji z konsumentami).
— John Cable, Director of Program Management, Windows Servicing and Delivery, Microsoft

Windows 10 w wersji 20H2 trafił już do programu Windows Insider w kanale Beta (dawniej Slow Ring), a w kolejnych kompilacjach będą oferowane nowe funkcjonalności. Więcej informacji o samym wydaniu będzie pojawiać się z czasem, gdy 20H2 będzie zbliżał się do wydania publicznego.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia