Microsoft przyspiesza symulacje kwantowe w Quantum Development Kit

Microsoft przyspiesza symulacje kwantowe w Quantum Development Kit

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/25/2018, 7:39 PM

Liczba odsłon: 1725

Jednym z najważniejszych owoców wysiłków kwantowych Microsoftu oprócz budowy topologicznego komputera kwantowego i kwantowego języka programowania Q# jest Quantum Development Kit - poświęcony mu pakiet SDK. Jak widać, udostępniony w grudniu pakiet nie został jednorazowo oddany do użytku i zapomniany, a jego rozwój trwa nadal. W nowej aktualizacji znajdziemy poprawione doświadczenie debugowania, szybsze symulacje i nowe kontrybucje społeczności open source.

Quantum Development Kit

Doświadczenia kwantowe oferowane przez Microsoft są głęboko zintegrowane z Visual Studio, dlatego rozwijanie aplikacji w Q# nie będzie specjalnie odległe od tego, co już znamy. Quantum Development Kit nastawiony jest na pracę z lokalnym symulatorem kwantowym (także w zestawie), który może symulować około 30 kubitów logicznych na przeciętnym laptopie. Pozwoli to deweloperom debugować kod i testować programy o niewielkich rozmiarach na własnych urządzeniach. Quantum Development Kit Preview w wersji 0.2.1806 otrzymał trochę zmian, usprawniających pracę na wspomnianych obszarach:

  • Usprawnienia wydajności zarówno w małych, jak i dużych symulacjach dla maszyny docelowej QuantumSimulator;
  • Poprawiona funkcjonalność debugowania;
  • Kontrybucje społeczności - poprawki błędów, nowe funkcje helpera, operacje i próbki.

Wydajność uległa poprawie w symulacjach dla wszystkich maszyn docelowych. Jest to widoczne np. w symulacji H2, standardowym przykładzie w Quantum Development Kit. W kwestii debugowania nowości i poprawki pojawiły się w kilku obszarach. Dodano dwie nowe operacje - DumpMachine i DumpRegister, wprowadzono automatyczną widoczność prawdopodobieństwa pomiaru |1> dla pojedynczego kubitu w oknie debugowania oraz poprawiono wyświetlanie właściwości zmiennych w Visual Studio. Microsoft poinformował też o rosnącej społeczności kontrybutorów Q#, których biblioteki i próbki zostały dodane do otwartej bazy kodu na stronie http://github.com/Microsoft/quantum.

O tym, jak powstawał komputer kwantowy Microsoftu, język Q# i Quantum Development Kit, oraz jakie są dalsze perspektywy "wyścigu zbrojeń" w świecie komputeryzacji kwantowej, przeczytacie więcej w naszym artykule: Od teorii do inżynierii. Historia komputera kwantowego Microsoftu.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia