Microsoft przejmuje Nuance Communications, specjalistów od AI w zastosowaniach medycznych

Microsoft przejmuje Nuance Communications, specjalistów od AI w zastosowaniach medycznych

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/12/2021, 5:31 PM

Liczba odsłon: 2582

Microsoft Corp i Nuance Communications, Inc. ogłosili dziś, że zawarli definitywną umowę, w ramach której Microsoft przejmie Nuance za kwotę 19,7 miliarda dolarów. Nuance to zaufany lider oprogramowania chmurowego i AI z kilkoma dekadami doświadczenia w dostarczaniu sztucznej inteligencji dla opieki medycznej i przedsiębiorstw. Mark Benjamin pozostanie CEO Nuance i będzie odpowiadał przed Scottem Guthriem, VP Cloud & AI w Microsoft. Transakcja ma zostać domknięta w tym roku kalendarzowym.

Microsoft przyspieszył swoje działania, mające dostarczyć oferty w chmurze dla wybranych branż, aby wspierają klientów i partnerów w odpowiedzi na przeszkody i nowe szanse. Starania te obejmują Microsoft Cloud for Healthcare, [inicjatywę] zaprezentowaną w 2020 r., która ma na celu odpowiadanie na wszechstronne potrzeby błyskawicznie transformującej się i rosnącej branży opieki zdrowotnej. Dzisiejsze ogłoszenie przejęcia odzwierciedla ostatni krok w strategii chmurowej Microsoftu dla konkretnych branż.
— Microsoft News Center

Nuance jest cenionym dostawcą konwersacyjnej sztucznej inteligencji i opartej na chmurze inteligencji klinicznej dla podmiotów świadczących opiekę zdrowotną. Wśród jego produktów znajdują się Dragon Ambient eXperience, Dragon Medical One czy PowerScribe One do raportów radiologicznych, wszystkie korzystające z rozpoznawania mowy klinicznej w modelu SaaS, zbudowane w oparciu o Microsoft Azure. Rozwiązania firmy współpracują z kluczowymi systemami opieki zdrowotnej, takimi jak Electronic Health Records (EHRs). Używa ich obecnie ponad 55% lekarzy i 75% radiologów w USA. W sumie korzysta z nich 77% amerykańskich szpitali.

Przejęcie Nuance przez Microsoft oparte jest na pomyślnym, istniejącym partnerstwie obu firm, ogłoszonym w 2019 roku. Rozszerzając Microsoft Cloud for Healthcare o rozwiązania Nuance, a także korzyści w postaci doświadczenia Nuance i relacje z dostawcami systemów EHR, Microsoft będzie mógł w lepszym stopniu wspomagać dostawców opieki zdrowotnej poprzez kliniczną inteligencję otoczenia [ambient clinical intelligence] i inne usługi chmurowe Microsoftu. Przejęcie to podwoi całkowity rynek docelowy [total addressable market — TAM] Microsoftu w przestrzeni dostawców opieki zdrowotnej, podnosząc go do blisko 500 mld USD. Nuance i Microsoft pogłębią istniejące zobowiązania do rozszerzania ekosystemu partnerów, a także najwyższych standardów prywatności danych, bezpieczeństwa i zgodności.
— Microsoft News Center

Transakcja została już zatwierdzona przez rady dyrektorów obu firm i ma zostać zamknięta przed końcem tego roku kalendarzowego. Do tego czasu potrzebne są jeszcze zatwierdzenia udziałowców Nuance, organów regulacyjnych i spełnienia innych warunków finalizacji.