Microsoft przejmuje Lumenisity, innowatora w dziedzinie kabli światłowodowych HCF

Microsoft przejmuje Lumenisity, innowatora w dziedzinie kabli światłowodowych HCF

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/12/2022, 5:30 PM

Liczba odsłon: 1143

Microsoft ogłosił przejęcie Lumenisity Limited, lidera w dziedzinie rozwiązań nowej generacji HCF (hollow core fiber). Innowacyjne produkty HCF od Lumenisity mogą umożliwić budowę szybkiej, niezawodnej i bezpiecznej sieci dla korporacji i dużych organizacji. Przejęta technologia pomoże też w rozbudowie globalnej infrastruktury chmurowej Microsoft Azure.

Technologia HCF może przynieść korzyści w wielu branżach, takich jak służba zdrowia, usługi finansowe, produkcja, handel detaliczny czy administracja. Branże te polegają na sieciach i centrach danych, które wymagają szybkich transakcji, zwiększonego bezpieczeństwa i zwiększonej przepustowości, dlatego HCF wydaje się dla nich obiecującym rozwiązaniem. W przypadku sektora publicznego HCF może zapewnić ulepszone zabezpieczenia i wykrywanie naruszeń. Może przyspieszyć również wyszukiwanie obrazów medycznych, ułatwiając dostawcom pozyskiwanie, przechowywanie i udostępnianie danych obrazowania medycznego w chmurze. Jeśli zaś chodzi o cyfrową ekonomię, HCF może pomóc instytucjom finansowych poszukujących infrastruktury obsługującej szybkie, bezpieczne transakcje na szeroką skalę geograficzną.

Czym właściwie wyróżnia się technologia HCF nowej generacji od Lumenisity? Microsoft podaje, że wykorzystuje ona własną, zastrzeżoną konstrukcję, w której światło rozchodzi się w rdzeniu powietrznym, co ma znaczące zalety w porównaniu z tradycyjnymi kablami zbudowanymi z solidnego szklanego rdzenia. Te zalety to m.in.:

  • Większa ogólna prędkość i mniejsze opóźnienia, ponieważ światło przechodzi przez HCF o 47% szybciej niż przez standardowe szkło krzemionkowe.
  • Zwiększone bezpieczeństwo i wykrywanie włamań dzięki innowacyjnej strukturze wewnętrznej.
  • Niższe koszty, większa przepustowość i lepsza jakość sieci dzięki eliminacji nieliniowości światłowodów i szerszemu spektrum.
  • Potencjał ultraniskich strat sygnału, umożliwiający wdrażanie na większe odległości bez repeaterów.

Lumenisity to firma założona w 2017 roku jako spin-off znanego na całym świecie Optoelectronics Research Center (ORC) na Uniwersytecie w Southampton. Firma za cel obrała komercjalizację nowoczesnych światłowodów z pustym rdzeniem. W 2021 i 2022 roku firma zdobyła nagrodę dla najlepszego komponentu światłowodowego za swój kabel NANF® CoreSmart® HCF na European Conference on Optical Communication (ECOC) Exhibition Industry Awards. W ramach przejęcia Lumenisity Microsoft planuje wykorzystać technologię firmy i zespół wiodących w branży ekspertów w celu przyspieszenia innowacji w obsłudze sieci i infrastrukturze.