Microsoft Teams Rooms - co potrafi następca Skype Room Systems?

Microsoft Teams Rooms - co potrafi następca Skype Room Systems?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/23/2019, 9:06 PM

Liczba odsłon: 5205

W 2016 r. Microsoft uruchomił Skype Room Systems. Usługa, rozwijana wcześniej jako Project Rigel, wprowadza spotkania ze Skype dla Firm z bogatą warstwą audio i wideo w HD na sale konferencyjne. Skype Room Systems to centralna kontrola nad spotkaniem z dołączaniem do nich za pomocą jednego dotknięcia. Po dwóch latach rozwoju usługę przemianowano na Microsoft Teams Rooms. Wiąże się to jednak nie tylko ze zmianą nazwy.

Aby rozwinąć możliwości obsługiwania konferencji przez Skype/Teams, Microsoft nawiązał partnerstwa z wiodącymi producentami sprzętu - początkowo z jednym, później już z sześcioma. Do tej pory za pośrednictwem Skype Room Systems użytkownicy przeprowadzili ponad 130 milionów minut rozmów. Wiemy jednak, że funkcje Skype dla Firm są stopniowo przenoszone do Teams i wkrótce cały komunikator zostanie przez niego wchłonięty. Rebranding usługi konferencyjnej jest jednym z elementów tego przejścia.

Microsoft Teams Rooms

Jak twierdzi Microsoft, rebranding ten wyraża nieustanne dostarczanie funkcji dla Teams, by rozszerzać jego możliwości obsługi spotkań. Firma chce, aby spotkania w Teams działały w każdej przestrzeni - od niewielkich pokojów spotkań po duże sale konferencyjne. Do tej pory wprowadzono do Teams m.in. wsparcie dla urządzeń towarzyszących, aby móc łatwo prezentować na spotkaniach zawartość np. z telefonów, i wsparcie dla pomieszczeń z dwoma ekranami. Niebawem zostanie dodane też rozpoznawanie zbliżeniowe, pozwalające odkrywać i dodawać znajdujące się w pobliżu Microsoft Teams Rooms do dowolnego spotkania. Warto też zaznaczyć, że Microsoft Teams Rooms nadal współpracuje z połączeniami i spotkaniami w Skype dla Firm.

Microsoft Teams Rooms

Tworzenie spotkań w Microsoft Teams Rooms jest proste. Przeprowadza się je w Microsoft Outlook lub Microsoft Teams, dodając pomieszczenia konferencyjne tak samo, jak współpracowników. Spotkanie rozpoczynamy, stukając jeden przycisk na ekranie. Funkcja rozpoznawania zbliżeniowego oznacza, że klient Microsoft Teams na PC (wkrótce też na telefonach) obsługuje czujnik zbliżeniowy, który rozpoznaje pomieszczenia, a te z kolei możemy dodawać do spotkania. W pomieszczeniu konferencyjnym na głównym ekranie i na konsoli (grafika powyżej) zobaczymy, że próbujemy dodać pomieszczenie. Wystarczy zaakceptować nadchodzące zaproszenie, po czym pokój zostanie wprowadzony do spotkania. Microsoft Teams automatycznie dołączy do spotkania w trybie zawartości na PC, dzięki czemu pomieszczenie będzie dostarczać dźwięk i wideo bez niepotrzebnego echa, generowanego przez inne urządzenia w pomieszczeniu.

Microsoft pochwalił się też dodaniem pierwszych natywnych Teams Phones od Yealink - są to modele T56A, T58A i CP 960. Te biurkowe i konferencyjne telefony posiadają ekrany dotykowe i opcję upgrade'u do Microsoft Teams (domyślną platformą jest Skype dla Firm). Na marginesie warto odnotować, że Teams Phones działają pod kontrolą Androida. Z całym portfolio zestawów słuchawkowych, głośników, systemów dla sal, kamer i telefonów zapoznać się można na stronie Microsoft Teams enabled devices.