Microsoft Ignite 2016 - pierwszy superkomputer AI

Microsoft Ignite 2016 - pierwszy superkomputer AI

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/27/2016, 1:53 AM

Liczba odsłon: 3118

Mówiliśmy już o trzech obszarach cyfrowej inteligencji: agencie, aplikacjach i usługach. Teraz czas na ostatnią warstwę - infrastrukturę. Chodzi o taki jej rodzaj, który pozwala na tworzenie inteligencji. Satya Nadella mówi o platformie Azure, która nie tylko pozwala deweloperom skalować użycie CPU, ale także korzystać z praktycznie dowolnych frameworków do tworzenia AI: CNTK, Caffe, TensorFlow czy Torch. Po co jednak ograniczać się do CPU?

Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale Azure posiada najwyższej klasy wsparcie dla GPU w wirtualnych maszynach. Satya Nadella idzie jeszcze dalej. Co, gdyby można było uruchamiać maszyny wirtualne nie tylko w oparciu o CPU i GPU, ale i o krzem? To właśnie skłoniło Microsoft do rozbudowania infrastruktury o FPGA (Field-Programmable Gate Array).

Wsparcie dla FPGA jest oferowane dla każdego układu obliczeniowego w Azure. "Oznacza to, że mamy możliwość rozdzielenia waszych maszynowo uczących się zadań, waszych głębokich neuronowych sieci, do całego dostępnego krzemu, więc możecie osiągnąć tę wydajność i tę skalę" - mówi Satya Nadella, zapowiadając prezentację najprawdopodobniej pierwszego superkomputera AI, którą poprowadzi Doug Burger z Microsoft Research.

Doug tłumaczy, skąd konieczność inwestycji w FPGA. Chodzi o minimalny czas reakcji, wielką skalę i równie wielką wydajność, których w przypadku usług AI nie są w stanie zapewnić w takim stopniu tradycyjne układy CPU. FPGA to programowalne układy sprzętowe, które łączą wydajność sprzętu z elastycznością, która umożliwia zmianę ich funkcjonalności w locie. Własnie w architekturze FPGA powstał superkomputer AI, który został niejako wbudowany w globalną hiperskalowalną chmurę. Dzięki ogromnej mocy zmieniło się to, co jest możliwe w zakresie AI.

Demonstracja pokazuje, z jaką szybkością serwer w Azure rozpoznaje zawartość obrazów. Choć statyczne zdjęcie tego nie oddaje, system wzbogacony o zaprojektowany przez Microsoft układ FPGA (taki, jaki trzyma Doug na wcześniejszym kadrze) pozwala na kilkukrotnie szybszą pracę kognitywnego API. Kolejny test jest jeszcze bardziej wymagający. Doug zamierza sprawdzić, ile czasu potrzebuje system rozpoznawania mowy w Azure, by przetłumaczyć książkę z jednego języka na inny - tu przykładowo z rosyjskiego na angielski. Wykorzystano do tego dzieło literackie Wojna i pokój Lwa Tołstoja, liczące bagatela 1400 stron.

Pierwszej maszynie z 24 rdzeniami o taktowaniu 2,4 GHz zadanie to zajęło 19,9 sekundy. Maszyna wyposażona w zaledwie 10 rdzeni i 4 układy FPGA poszło dużo łatwiej - wystarczyło 2,6 sekundy. Wynik można porównać jeszcze inaczej: pierwsza maszyna wyciągnęła 73, a druga 558 stron na sekundę. To spora różnica :) Nie chodzi tylko o wydajność w kontekście mocy obliczeniowej, ale również o mniejszy pobór mocy przez FPGA.

Prawdziwą, surową moc superkomputera AI pokazuje dopiero w porażającej skali kolejny eksperyment - tym razem polegający na sprawdzeniu czasu wykonania operacji pod względem mocy obliczeniowej świadczonej przez hiperskalowalny komputer. Przy włączeniu wszystkich zasobów możliwe jest przetłumaczenie 78,120,000 stron tekstu na sekundę. Jak tłumaczy Doug, oznacza to, że "możemy przetłumaczyć 5 miliardów słów z innego języka w mniej niż dziesiątą część sekundy".

Cała ta moc obliczeniowa jest teraz częścią inteligentnej chmury Microsoft. Pozwala ona na wykonywanie miliardów miliardów obliczeń w ciągu sekundy i daje dziesięciokrotnie wyższe możliwości obliczeniowe dla AI, niż największy na świecie superkomputer. Pozwala to działać i rozwiązywać problemy przy użyciu sztucznej inteligencji na skalę, która nie istniała nigdy wcześniej. Doug Burger podkreśla, że Microsoft jest pierwszą firmą, która wprowadziła globalną hiperskalowalną chmurę, rozszerzoną o technologię post-CPU, co daje jej "najpotężniejszą, najbardziej elastyczną i najiteligentniejszą chmurę, której zobowiązuje się używać, by wspomagać was, swoich partnerów i klientów".

Na scenę ponownie wkroczył Satya Nadella, by zamknąć pierwszy dzień konferencji i wygłosić krótkie podsumowanie. Praktycznie cały drugi keynote poświęcony był kwestii "demokratyzacji AI" - poprzez agenta, aplikacje, serwisy i infrastrukturę.

"Chcemy zrealizować demokratyzację AI tak samo, jak dostarczaliśmy informacji pod wasze palce. Tym razem jednak chcemy wnieść inteligencję do wszystkiego, wszędzie i dla wszystkich" - zakończył Satya. My również kończymy naszą relację z pierwszego dnia Microsoft Ignite 2016. Dziękujemy, że byliście z nami!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia