MSEdge Tweaker - skrypt do wyłączenia zbędnych funkcji Edge

MSEdge Tweaker - skrypt do wyłączenia zbędnych funkcji Edge

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/18/2024, 2:30 PM

Liczba odsłon: 352

Zdaniem niektórych użytkowników Microsoft Edge jest przeładowany funkcjonalnościami, które nie są niezbędne, a wręcz przeszkadzają i tworzą bałagan. Dużą część tych funkcji można ukryć w głównym interfejsie albo po prostu jej nie używać. Nie wszystkim to jednak wystarcza. Właśnie dla nich powstał otwartoźródłowy skrypt, który jako debloater radykalnie ogranicza funkcjonalność przeglądarki.

Ustawienia przeglądarki Edge pozwalają skonfigurować ją w dość szerokim zakresie, ale wiele elementów można skonfigurować jedynie przez zasady (reguły), czego większość użytkowników nie jest świadoma. Na szczęście pojawiło się zewnętrzne narzędzie, które ułatwia ustawianie tych wybranych zasad. MSEdge Tweaker to skrypt Open Source, którego pierwsze wydanie pozwala wyłączyć szereg funkcji Edge. Obsługiwane na ten moment zasady pozwalają:

  • Wyłączyć doświadczenie pierwszego uruchomienia i ekran powitalny.
  • Wyłączyć importowanie z innych przeglądarek przy uruchamianiu.
  • Wyłączyć usługi logowania i synchronizacji.
  • Wyłączyć ustawianie jako domyślna przeglądarka.
  • Wyłączyć pasek boczny Edge.
  • Wyłączyć asystenta zakupów.
  • Wyłączyć sponsorowane linki na stronie nowej karty.

MSEdge Tweaker - skrypt do wyłączenia zbędnych funkcji Edge

Według opisu projektu deweloper planuje zaimplementować więcej opcji i zasad w przyszłych aktualizacjach. Warto pamiętać, że używanie zasad zarządzania w Edge będzie skutkowało wyświetlaniem bannera, że przeglądarka jest zarządzana przez organizację. Obecnie narzędzie nie daje możliwości wycofania tych zmian. Można to jednak zrobić samemu, otwierając skrypt w edytorze tekstu, sprawdzając modyfikowane klucze i zmieniając ich wartości w Edytorze rejestru.

MSEdge Tweaker jest dostępny w GitHub. Aby z niego korzystać, pobierz i uruchom MSedgeTweaker.cmd jako Administrator, a następnie wybierz funkcje z listy.

Źródło: https://www.neowin.net/news/this-script-lets-you-debloat-microsoft-edge-and-turn-off-unnecessary-features/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia