Lepiej późno niż wcale. Easter egg odnaleziony po latach w Windows 95

Lepiej późno niż wcale. Easter egg odnaleziony po latach w Windows 95

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/29/2021, 2:18 PM

Liczba odsłon: 2588

Windows 95 był przełomowym produktem konsumenckim Microsoftu i jednym z pierwszych tego typu, po które zwykli ludzie ustawiali się w kolejkach. Nic dziwnego, że deweloperzy pracujący nad systemem operacyjnym i oprogramowaniem mają z czego być dumni. Okazuje się, że zostawili oni po sobie ślad w jednej z aplikacji... Ślad odkryty po przeszło 25 latach!

Entuzjaści systemu Windows, do których należy inżynier wsteczny i leakster Albacore, przeczesywali Windows 95 w poszukiwaniu nieodkrytych jeszcze smaczków. Zaskakujące, że po tylu latach w tak wyeksploatowanym wszerz i wzdłuż systemie udało się znaleźć jeszcze coś nowego. Odkryty właśnie easter egg mieści się w aplikacji Internet Mail.

Trick polega na tym, że gdy otworzymy okno "Informacje" w Internet Mail, wybierzemy jeden z plików i wpiszemy MORTIMER, zacznie przewijać się lista nazwisk twórców programu. Nie jest to może zbyt spektakularny easter egg, tym niemniej Albacore słusznie przekonuje, że nigdy nie jest zbyt późno, by szukać tego typu "wielkanocnych jajek". Warto dodać, że odkrycie zostało umieszczone na liście easter eggów w Windows 95 na Wikipedii.

Co ciekawe, każdy może przetestować to sam dzięki temu, że Windows 95 możemy otworzyć w przeglądarce, udając się na stronę Windows 95 emulated in the browser via DOSBox. Kto wie... Może i Wam uda się znaleźć coś jeszcze nieodkrytego ;)