Koniec z podziałem na kręgi Fast, Slow itd. Windows Insider z nowymi kanałami!

Koniec z podziałem na kręgi Fast, Slow itd. Windows Insider z nowymi kanałami!

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/15/2020, 8:49 PM

Liczba odsłon: 3419

Nadchodzą fundamentalne zmiany w organizacji programu Windows Insider. Microsoft odchodzi od modelu kręgów/pierścieni/ringów, opartego na częstotliwości buildów, by przejść na model kanałów, którego wyznacznikiem jest jakość buildów, ale też lepsze wsparcie równoległych działań programistycznych. Oprócz tej zmiany Insiderzy zauważą podobne nazwy ofert i oczekiwania w programach Windows, Office, Edge i Teams.

Naszym celem jest nie tylko ułatwienie obecnym Insiderom wyboru odpowiedniego dla nich doświadczenia, ale też wybór właściwego kanału nowym Insiderom, gdy dołączają. Społeczność Insiderów jest dla nas bardzo ważna i pracujemy, by wyrównać pracę wszystkich naszych programów Insider, aby pracowały lepiej pośród [różnych produktów] Microsoft.
— Amanda Langowski, Principal Program Manager Lead, Microsoft

Pierwsze kompilacje Windows 10 pojawiły się jesienią 2014 roku. Niejawni testerzy byli proszeni o dołączenie do jednego z dwóch kręgów opartych na częstotliwościach dostarczania nowych buildów — Fast i Slow. Insiderzy, pragnący szybkich aktualizacji i niemający problemu z pewnymi "niewygładzonymi krawędziali", wybierali Fast Ring. Insiderzy, którzy woleli poczekać nieco dłużej na bardziej dopracowane wydania, trafiali do Slow Ring. Na początku 2016 r. powstał jeszcze krąg Release Preview dedykowany Insiderom, którzy oczekują wczesnego dostępu do aktualizacji serwisowych na wydanych wersjach Windows 10.

Początkowo ukazywały się kompilacje z pojedynczego wydania produktu. Dziś, jak wiemy, rozwijanych jest równocześnie kilka wydań. Przykładowo w połowie 2019 roku Insiderzy testowali w sumie 3 różne wersje Dziesiątki na różnych etapach cyklu rozwojowego (20H1 w Fast, 19H2 w Slow i 19H1 w Release Preview). Microsoft zdał sobie sprawę, że model ten "przerósł" oryginalną koncepcję kręgów. Aby lepiej dopasować wydania do potrzeb Insiderów, gigant zdecydował się przenieść punkt ciężkości z częstotliwości na jakość.

Insiderzy mogą wybrać kanał, który odzwierciedla doświadczenie, którego chcą na swoim urządzeniu, w oparciu o jakość, z którą czują się najbardziej komfortowo. Naszym zamiarem jest zapewnienie, że Insiderzy będą nadal otrzymywać regularne aktualizacje niezależnie od kanału, który wybrali.
— Amanda Langowski, Principal Program Manager Lead, Microsoft

W tym miesiącu Fast Ring zostanie przekształcony w Dev Channel, Slow Ring — w Beta Channel, natomiast Release Preview Ring — w Release Preview Channel. Na schemacie wygląda to tak:

Windows Insider

Dev Channel

Idealny dla wysoko technicznych użytkowników będzie Dev Channel. Dostarcza on buildy w najwcześniejszej fazie rozwojowej i zawiera najnowszy kod work-in-progress od inżynierów z Microsoft. Kompilacje nie są oszlifowane i mogą zawierać niestabilności, które mogą zablokować kluczowe aktywności lub wymagać obejścia.

Kompilacje te nie są związane z konkretnym wydaniem Windows 10. Nowe funkcje i usprawnienia systemu w tym kanale ukażą się w przyszłych wydaniach Dziesiątki, gdy będą gotowe. Mogą trafić do pełnych aktualizacji OS lub wydaniach serwisowych.

Beta Channel

Najlepszy dla wczesnych użytkowników. Insiderzy i specjaliści IT w Beta Channel mogą sprawdzać nadchodzące funkcje Windows 10, wciąż pozyskując względnie niezawodne aktualizacje sprawdzone przez Microsoft.

W tym kanale Insiderzy zobaczą buildy, które będą związane z konkretną nadchodzącą aktualizacją, jak np. wcześniej 20H1.

Release Preview Channel

Niejawni testerzy i specjaliści IT w Release Preview Channel uzyskają dostęp do nadchodzącego wydania Windows 10 przed jego wydaniem dla reszty świata, wliczając w to zaawansowane aktualizacje jakościowe i niektóre kluczowe funkcjonalności. Kompilacje są wspierane przez Microsoft. Release Preview Channel jest miejscem zalecanym do testowania wydań Windows 10 przez firmy przed ich szerszym wdrożeniem w organizacji.

Microsoft dodaje, że wraz z ewolucją sposobu rozwijania Windows 10 może w przyszłości wprowadzić nowe kanały z nowymi doświadczeniami dla Insiderów.

Połączenie z Office

Niedawno nowe nazwy kanałów zostały ogłoszone dla programu Office Insider. Kanały w programie Windows Insider staną się z nimi zbieżne. Pozwala to niejawnym testerom obu produktów wybrać odpowiednie dla siebie doświadczenie. Nazwy kanałów w obu przypadkach oznaczają to samo. Oczywiście nadal do każdego programu i kanału logujemy się niezależnie, niemniej jednak Microsoft zapowiada, że zamierza w przyszłości usprawnić i to doświadczenie.

Windows Insider

Następne kroki

Przejście do kanałów będzie proste. Jeśli system znajduje się w którymś z pierścieni/kręgów/ringów, zostanie automatycznie przeniesiony do następującego po nim kanału. Użytkownik nie musi podejmować w związku z tym żadnych działań. Przejście ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Aktualizacja: Pierwsza kompilacja 20H2 ukazała się już w kanale Beta.