Killed by Microsoft - cmentarzysko uśmierconych produktów Microsoftu

Killed by Microsoft - cmentarzysko uśmierconych produktów Microsoftu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/28/2022, 4:15 PM

Liczba odsłon: 1351

Przez kilka dekad działalności Microsoft tworzył niezliczoną ilość projektów. Niektóre z nich okazały się strzałem w dziesiątkę, niektóre nie zyskały większego rozgłosu, a jeszcze inne zostały pogrzebane. Zwykle te ostatnie są omawiane "z kronikarskiego obowiązku" i zapominane. Ktoś jednak postanowił je zebrać. Tak oto powstał projekt "Killed by Microsoft".

Killed by Microsoft to cmentarz Microsoftu; darmowa i open source'owa lista zakończonych usług, produktów, urządzeń i aplikacji Microsoftu. Chcemy być źródłem rzeczowych informacji o historii martwych projektów Microsoftu. Kontrybucje z całego świata pomagają kompilować, badać i utrzymywać informacje o umierających i martwych produktach Microsoftu. Możecie dołączyć do dyskusji na GitHub. Projekt ten pochodzi od Killed by Google autorstwa Cody'ego Ogdena.
— Fabiano Riccardi

Na stronie widnieją zarówno stare i zapomniane projekty, takie jak Microsoft Cinemania (1992-1997), Microsoft Vizact (1999-2000), Microsoft Liquid Motion (1996-1999) czy Microsoft Bob (1995-1996), jak również te, które dla wielu pozostają nieodżałowane, w tym Windows Movie Maker (2000-2017), Lumia (2011-2017) czy Windows Media Center (2002-2015). Są też rzeczy wycofane stosunkowo niedawno, jak Microsoft Edge Legacy (2015-2021), Minecraft Earth (2019-2021) czy Silverlight (2005-2021), a także oczekujące na wygaszenie wsparcia — tu strona podaje jedynie Skype dla Firm (2025). Całą zawartość można swobodnie scrollować albo w razie potrzeby skorzystać z wyszukiwarki i filtrów. Po kliknięciu nazwy produktu zostaniemy odesłani do jego strony na angielskiej Wikipedii.

Cmentarz projektów odesłanych w niebyt to cenne źródło informacji dla fanów Microsoftu i technologicznych geeków. Na stronie zebrano już kilkadziesiąt produktów wraz z najważniejszymi informacjami i latami, w których ich cykl życia był aktywny. Uśmiercone urządzenia, aplikacje, usługi i inne produkty oznaczono ikoną nagrobka. Z kolei te, które dopiero czekają na wycofanie, oznaczono gilotyną, pod którą znajduje się ostateczna data odesłania na cmentarz. Trochę wisielczy humor, ale nam się podoba. W końcu chyba nikt do tej pory nie zebrał wycofanych produktów MS w jednym miejscu.

Killed by Microsoft znajdziecie pod adresem https://killedbymicrosoft.info/. Zachęcamy do odwiedzin!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia