Jak wyciągnąć SSD z Surface Laptop 3? To całkiem proste

Jak wyciągnąć SSD z Surface Laptop 3? To całkiem proste

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/4/2019, 2:44 PM

Liczba odsłon: 2815

Urządzenia Surface od zawsze cechują się przemyślną konstrukcją, ale priorytetem zdawała się być kompaktowość, a nie ewentualna naprawialność. Z tego powodu zarówno Surface Laptop, jak i Surface Laptop 2 okrzyknięto koszmarem serwisanta i wystawiono im pod tym względem ocenę 0/10. Trzecia generacja prezentuje się o niebo lepiej. Jako pierwsza dostała ona 5/10 punktów od iFixit, a również Microsoft podkreślał, że urządzenie znacznie łatwiej jest otworzyć. Laptop 3 ma również wymieniany dysk SSD, do którego demontażu Microsoft opublikował właśnie instrukcję.

Wyciągany dysk SSD to nowość w linii Surface i jest to dobra wiadomość dla firm, ale już niekoniecznie dla konsumentów. Instrukcja opublikowana przez giganta nosi tytuł rSSD Removal Guide for Enterprise nie bez przyczyny. Wygląda na to, że w przypadku konsumenta usunięcie dysku spowoduje utratę gwarancji, co prawdopodobnie nie jest legalną praktyką w wielu krajach. Tak czy inaczej Microsoft szczegółowo przedstawia proces demontażu. Z narzędzi serwisowych będą nam potrzebne: osłona baterii przed wyładowaniem elektrostatycznym (ESD), antystatyczna opaska na nadgarstek, otwierak typu spudger, wkrętak Torx-plus 5IP, alkohol izopropylowy, waciki do czyszczenia, pęseta chroniąca przed ESD, przyssawki, szczelinomierz 0,5 mm oraz zaciski.

Surface Laptop 3

Już na pierwszej prezentacji laptopa pokazano, jak dzięki odpowiednim narzędziom można bardzo łatwo zdjąć panel klawiatury i dostać się do kluczowych podzespołów. Dzięki temu w razie usterki serwisant będzie miał większą szansę na pomyślną wymianę elementu bez obawy o nieodwracalne uszkodzenie większych komponentów. Ma to duże znaczenie zwłaszcza po zakończeniu okresu gwarancyjnego, kiedy nie możemy już wymienić całego urządzenia.

Szczegółową instrukcję w języku angielskim można pobrać z serwera Microsoft.