Instalator Windows 11 straszy uszkodzeniami niepodlegającymi gwarancji

Instalator Windows 11 straszy uszkodzeniami niepodlegającymi gwarancji

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/22/2021, 2:42 PM

Liczba odsłon: 3535

Microsoft zdaje się robić wszystko, by odwieść użytkowników od pomysłu instalacji Windows 11 na sprzęcie, który nie spełnia wymagań. Jak wiadomo, wymagania te wcale nie jest tak łatwo spełnić, ale mimo to chętnych nie brakuje. Niezależnie od specyfikacji komputera można ręcznie zainstalować Jedenastkę na własną odpowiedzialność. Tyle że przed instalacją będziemy musieli zaakceptować brzmiące groźnie ostrzeżenie Microsoftu...

Wielu z Was pewnie pamięta, jak w 2015 roku Windows 10 był wręcz nachalnie promowany w systemach Windows 7 i Windows 8.1. Użytkownicy byli niemal podstępem kierowani do aktualizacji. Parę takich spraw skończyło się w sądzie i od tamtego czasu Microsoft dał sobie na wstrzymanie. Do pobrania pakietu aktualizacji zaczęła być potrzebna wyraźna (to słowo-klucz) i świadoma zgoda użytkownika.

Innym przełomowym wydarzeniem było nieszczęśliwe wydanie October 2018 Update. Aktualizacja była dostarczana bez dostatecznego upewnienia się, czy nie wystąpią problemy ze zgodnością. A te oczywiście wystąpiły i aktualizację wycofano, a następnie wydano ponownie. Od tamtego czasu Microsoft dmucha na zimne i woli blokować i ostrzegać, niż beztrosko udostępniać wszystko i wszystkim, byle tylko zdobyć użytkowników. Czasem jego metody opierają się wręcz na... straszeniu!

Instalacja Windows 11

Wiadomo już, że jeśli komputer nie spełnia wymagań Windows 11, aktualizacja poprzez Windows Update nie będzie nawet proponowana. Zostaje wtedy ręczna instalacja, która wymaga nieco więcej wysiłku. Należy bowiem samodzielnie pobrać narzędzie Media Creation Tool. Jednak i wtedy Microsoft będzie ostrzegał przed możliwymi konsekwencjami. Niektóre z tych ostrzeżeń brzmią wręcz kuriozalnie, jak choćby:

Jeśli będziesz kontynuował instalację Windows 11, twój PC nie będzie dłużej wspierany i kwalifikowany do otrzymywania aktualizacji. Uszkodzenia na twoim komputerze z powodu braku zgodności nie są objęte gwarancją producenta. Wybierając "Akceptuj", przyjmujesz, że przeczytałeś i rozumiesz to oświadczenie.

Do jakich uszkodzeń może dojść podczas używania Jedenastki na niewspieranym sprzęcie? Tego nie wiadomo. Microsoft jednak zawczasu umywa ręce i komunikuje, że nie bierze odpowiedzialności za powstałe uszkodzenia (nie mylilibyśmy tego z problemami, takimi jak BSOD-y czy zawieszanie się systemu i aplikacji - w końcu nie są to uszkodzenia). Kwestia objęcia ich gwarancją producentów sprzętu pozostaje natomiast dyskusyjna.

Interesującym wątkiem są również aktualizacje. W okienku instalatora Microsoft daje jasno do zrozumienia, że Windows 11 nie będzie dalej aktualizowany na niewspieranych konfiguracjach. Wcześniej firma jedynie zastrzegała, że aktualizacje mogą (co nie znaczyło, że muszą) zostać w przyszłości zablokowane.

Jeśli szukasz nowego komputera, który spełnia wymagania Windows 11, to sprawdź naszą ofertę laptopów! Znajdziesz w niej także system Windows 11 Home oraz Windows 11 Pro.