HoloLens na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zobacz wideo od NASA

HoloLens na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zobacz wideo od NASA

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/12/2016, 12:07 AM

Liczba odsłon: 3014

W lipcu ubiegłego roku pisaliśmy o Project Sidekick, w ramach którego holograficzna technologia Microsoftu wspomoże astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dotyczy to zarówno osób w przestrzeni kosmicznej, jak też wspomagających ich z Ziemi naukowców. Inżynierowie z Microsoft i NASA wspólnie testowali wówczas HoloLens na pokładzie swobodnie spadającego Weightless Wonder C9, by upewnić się, że będzie funkcjonował poprawnie w warunkach mikrograwitacji na stacji kosmicznej. Dziś NASA opublikowała wideo, ukazujące Sidekick w akcji!

Fantastyka naukowa stała się faktem naukowym. W grudniu 2015 r. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej USA wysłała na orbitę parę urządzeń HoloLens. Dotarły one na pokładzie bezzałogowego, zaopatrzeniowego statku kosmicznego Cygnus, zbudowanego przez firmę Orbital ATK. Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dokonała pierwszych meldunków w Project Sidekick 20 lutego. Przypomnijmy: Sidekick działa w dwóch trybach. Pierwszy z nich to "Remote Expert Mode", który wykorzystuje Skype, by umożliwić operatorowi naziemnemu zobaczenie tego, co widzi członek załogi, i udzielanie wskazówek w czasie rzeczywistym. "Tryb postępowania (tryb proceduralny)" rozszerza z kolei pole widzenia astronauty o animowane ilustracje holograficzne, projektowane na obiekty, z którymi załoga wchodzi w interakcję. Dziś NASA opublikowała wideo, będące krótkim podsumowaniem projektu Sidekick.

Na wideo zobaczymy m.in. pierwsze próby na pokładzie Weightless Wonder C9, testy podwodne, start zaopatrzeniowca Cygnus i - co najważniejsze - nawiązanie łączności w czasie rzeczywistym z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz z przesyłaniem holograficznych instrukcji z Ziemi. HoloLens testował dowódca Ekspedycji 46, Scott J. Kelly. W ramach projektu połączył się on z Mission Control Houston przy pomocy HoloLens i projektu Sidekick. Protokołem komunikacyjnym był Skype. Była to również pierwsza rozmowa Skype, wykonana ze stacji kosmicznej do centrum kosmicznego na Ziemi. Jak mówi Commander Kelly: "wygłupialiśmy się przez jakieś dwie godziny i natychmiast uzmysłowiłem sobie, że jest to potencjał, którego możemy używać właśnie teraz".

Project Sidekick stanowi jeden z wielu elementów partnerstwa między NASA i Microsoft. W szerszym ujęciu obie organizacje pragną poznać sposoby, w jakie komputery holograficzne mogą pomóc w eksploracji przestrzeni kosmicznej. Jednym z dalekosiężnych celów jest uzyskanie "większej autonomii w podróży na Marsa".

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia