Google Gemini prześcignie GPT-4 od OpenAI?

Google Gemini prześcignie GPT-4 od OpenAI?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/6/2023, 5:30 PM

Liczba odsłon: 413

Google ogłosiło dziś Gemini, swój jak do tej pory najpotężniejszy model AI. Jak wynika z udostępnionych benchmarków, Gemini osiąga niezwykle wysokie wyniki, a w niektórych testach pokonuje nawet GPT-4 od OpenAI. Model jest udostępniany w różnych wersjach: Ultra do najbardziej złożonych zadań, Pro skalujący się do szerokiego zakresu zadań oraz Nano działającą lokalnie na urządzeniach.

Pod względem wydajności Gemini Ultra prześciga obecne najbardziej zaawansowane rozwiązania w 30 na 32 powszechnie używanych, akademickich benchmarkach służących do badań i rozwijania dużych modeli językowych (LLM). Osiągając wynik 90%, Gemini Ultra jest pierwszym modelem prześcigającym ludzkich ekspertów w MMLU (massive multitask language understanding), używającym kombinacji 57 tematów z dziedzin matematyki, fizyki, historii, prawa, medycyny i etyki oraz testującym zarówno wiedzę o świecie, jak i umiejętność rozwiązywania problemów. Model osiągnął też rekordowy wynik 59,4% w nowym benchmarku MMMU, który dostarcza multimodalne zadania z różnych dziedzin wymagających przemyślanego rozumowania.

W przeciwieństwie do wczesnych modeli GPT produkt Google jest natywnie rozwijany do pracy multimodalnej, zatem od początku z łatwością rozumie i wnioskuje na podstawie różnych typów danych wejściowych. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

  • Google Bard będzie korzystać ze specjalnie dostosowanej wersji Gemini Pro do zaawansowanego wnioskowania, planowania, rozumienia i nie tylko. Będzie początkowo dostępny w języku angielskim w 170 krajach/terytoriach.
  • Gemini trafi na Pixel 8 Pro.
  • W kolejnych miesiącach Gemini stanie się dostępny w produktach i usługach Google, takich jak Search, Ads, Chrome i Duet AI.
  • Od 13 grudnia deweloperzy i klienci korporacyjni będą mogli uzyskiwać dostęp do Gemini Pro poprzez Gemini API w Google AI Studio lub Google Cloud Vertex AI.
  • Deweloperzy na Androida będą mogli tworzyć aplikacje z Gemini Nano poprzez AICore, nową funkcjonalność systemową w Android 14, począwszy od urządzeń Pixel 8 Pro.
  • Gemini Ultra będzie dostępny dla wybranych klientów, partnerów, deweloperów i ekspertów bezpieczeństwa w celu testów i uzyskania feedbacku przed normalnym wydaniem dla deweloperów i klientów korporacyjnych na początku przyszłego roku.
  • Na początku 2024 r. Google wypuści Bard Advanced, najnowocześniejsze doświadczenie AI z dostępem do najlepszych funkcji i modeli, począwszy od Gemini Ultra.

Google/Alphabet zajmuje się rozwojem sztucznej inteligencji od wielu lat, jednak w ostatnim roku czołowym innowatorem był OpenAI z jego modelem GPT i usługą ChatGPT. W technologię tę mocno zainwestował Microsoft, by następnie zintegrować ją ze swoimi produktami Bing, Windows, Edge, Microsoft 365 Copilot, GitHub i nie tylko. Google Bard ukazał się później niż Bing Chat/Copilot i początkowo nie mógł z nim poważnie rywalizować. Wydaje się, że przez ten rok Google osiągnęło wiele i pod niektórymi względami zdołało prześcignąć rywali z OpenAI. 2024 rok może więc okazać się równie ciekawy, jak ten. A tak naprawdę to dopiero początki sztucznej inteligencji na masową skalę. Z pewnością będzie ciekawie!

Źródło: https://blog.google/technology/ai/google-gemini-ai/