Federalna Komisja Handlu może powstrzymać zakup Activision przez Microsoft

Federalna Komisja Handlu może powstrzymać zakup Activision przez Microsoft

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/24/2022, 5:30 PM

Liczba odsłon: 1016

Choć o przejęciu Activision Blizzard przez Microsoft od paru miesięcy mówi się jak o fakcie dokonanym, to w rzeczywistości transakcja czeka na zatwierdzenie przez liczne urzędy regulacyjne. W końcu przejęcie na taką skalę nie zdarza się codziennie. Póki co wszystko idzie raczej po myśli obu stron, niemniej jednak część regulatorów i konkurentów wciąż ma pewne obawy.

Według nowego raportu Politico istnieje szansa, że Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission) w USA może wnieść pozew dotyczący antykonkurencyjności, aby powstrzymać przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft. W przypadku gdy pozew zostanie złożony pod koniec tego roku lub w styczniu, sprawa może nie być rozwiązana na czas, bowiem termin zawarcia umowy wyznaczono na lipiec. Mimo tego zagrożenia raport podkreśla, iż pozew nie jest jeszcze pewny. Ponadto czterech komisarzy FTC jeszcze nie zagłosowało ani nie spotkało się z prawnikami obu firm.

Źródła Politico twierdzą, że zespół FTC oceniający transakcję wątpi w argumenty Microsoftu i Activision. Komisja ma wyrażać obawy dotyczące tego, jak przejęcie rozwinie biznes gamingowy Microsoftu. Poza głośną ostatnio sprawą Call of Duty agencja ma studiować kwestię, czy przyszłe, niezapowiedziane jeszcze tytuły przyniosą korzyści firmie z Redmond.

W raporcie zaznaczono też, że działania FTC nie są obecnie konieczne, ponieważ dochodzenia drugiego stopnia prowadzone przez brytyjski Competition and Markets Authority oraz Unię Europejską już się rozpoczęły. Te sondy powinny wystarczyć, aby zapobiec zamknięciu transakcji. FTC może jednak wnieść sprawę do własnego, wewnętrznego sądu administracyjnego. Agencja zazwyczaj kwestionuje umowy najpierw w sądzie federalnym, aby zablokować je tymczasowym nakazem w oczekiwaniu na proces w sądzie wewnętrznym. Bez nieuchronnego ryzyka zamknięcia transakcji trudno byłoby jednak uzyskać tymczasowy nakaz — wyjaśnia Politico.

Proces przejęcia musi zostać sfinalizowany w lipcu 2023 roku. Z kolei we wrześniu br. Satya Nadella z Microsoft powiedział, że jest bardzo, bardzo pewny, iż dojdzie do zamknięcia transakcji.