Październik to miesiąc świadomości dysleksji. W związku z tym Microsoft przygotował kilka inicjatyw i nowości w swoim oprogramowaniu. Rozpoczęła się m.in. trzyczęściowa seria webinarów Dyslexia DecodEd, a Czytnik immersyjny zyskał nowych partnerów i zmierza do kolejnych aplikacji. Na koniec informacja o 18 nowych językach obsługiwanych przez neuronową zamianę tekstu na mowę Microsoftu.
Czytnik immersyjny zmierza do PowerPoint
Uczniowie, rodzice i edukatorzy w swoim feedbacku często prosili Microsoft o dołączenie Czytnika immersyjnego do PowerPointa. Był to też topowy request na forum UserVoice dla zespołu PowerPoint. Najwyraźniej głosy te zostały wysłuchane, jako że Microsoft zapowiedział dodanie Czytnika do aplikacji w dwóch obszarach.
Po pierwsze, będziemy mogli zaznaczyć dowolny tekst na slajdzie PowerPoint i wybrać Czytnik immersyjny (jak na animacji powyżej). Po drugie, Czytnik zostanie zintegrowany z obszarem Notatek. O funkcjonalność tą poprosiła bezpośrednio Molly Paris, która ze swoją mamą odwiedziła kampus Microsoftu w zeszłym roku. Zarówno ona, jak i każdy użytkownik PowerPoint będzie mógł uzyskać dostęp do Czytnika z okienka notatek. Obie te funkcjonalności staną się dostępne w tym roku.
OneDrive dodaje Czytnik immersyjny dla dokumentów
OneDrive jest świetnym miejscem do przechowywania i otwierania dokumentów i innych treści. Aby zapewnić lepszą dostępność tych materiałów, Microsoft dodaje Czytnik immersyjny bezpośrednio do menu w OneDrive, pozwalając otwierać w nim dokumenty Word i pliki tekstowe.
Działanie tej integracji przedstawiono na animacji. Również ta funkcjonalność stanie się dostępna w tym roku.
Nowi partnerzy i rozszerzenie możliwości Czytnika w OneNote
Jedną z najstarszych integracji Czytnika immersyjnego jest ta z OneNote. W ostatniej aktualizacji uczniowie będą mogli skorzystać z niego dla równań osadzonych w notatkach. Działa to zarówno w quizzach matematycznych, jak też w skomplikowanych równaniach.
Microsoft poinformował także o nowych partnerach, którzy integrują Czytnik immersyjny. Są to: itslearning, wiodący europejski dostawca LMS i platforma learningowa, oraz Edji, którego misją jest wspomaganie nauczycieli w tworzeniu angażujących, działających w czasie rzeczywistym środowisk, w których uczniowie mogą czytać i dzielić się przemyśleniami.
Nowe języki obsługiwane przez neuronową zamianę tekstu na mowę
Microsoft ogłosił rozszerzenie Neuronowej zamiany tekstu na mowę (Neural Text to Speech) o 18 nowych języków. Już wcześniej dodano do niej polski głos. Nowe wspierane języki to: bułgarski, czeski, niemiecki (Austria), niemiecki (Szwajcaria), grecki, angielski (Irlandia), francuski (Szwajcaria), hebrajski, chorwacki, węgierski, indonezyjski, malajski, rumuński, słowacki, słoweński, tamilski, telugu i wietnamski. Chiński (kantoński, tradycyjny) i HsiaoYu w języku chińskim (tajwański mandaryński).