Czym chronić Windows XP w 2018 r.? Oto 5 najlepszych antywirusów

Czym chronić Windows XP w 2018 r.? Oto 5 najlepszych antywirusów

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/1/2018, 7:09 PM

Liczba odsłon: 38801

Windows XP utracił oficjalne wsparcie Microsoftu już prawie 4 lata temu, a wraz z nim swoje wsparcie wyłączyło wielu dostawców antywirusów. Starsze maszyny stają się więc coraz łatwiejszym celem dla hakerów i złośliwego oprogramowania. System nadal może być jednak chroniony... tylko czym? Sprawdźmy 5 najlepszych antywirusów dla Windows XP, które dodatkowo będą wyrozumiałe dla starszych komputerów.

5 najlepszych antywirusów dla Windows XP w 2018 r.

1. Avast Free Antivirus to jeden z liderów w bezpieczeństwie komputerowym, a jego darmowy antywirus dostępny jest nadal dla starszych systemów, wliczając w to Windows 8/8.1, 7, Vista oraz XP SP3. Avast wymaga tylko 256 MB RAM i 1,5 GB wolnego miejsca na dysku.
Aktualizacja 02.11.2018: Avast zapowiada koniec wsparcia dla XP i Visty.

2. SecureAPlus to rozwiązanie oparte na chmurze, integrujące 12 popularnych silników antywirusowych, wliczając w to AVG, Avira, BitDefender, ClamWin, ESET, Emsisoft, McAfee, Microsoft Security Essentials, Norman, Quick Heal, Sophos i Total Defense. Jako że pakiet działa w chmurze, nie potrzebuje on zbyt wielu zasobów lokalnych.

3. 360 Total Security jest zdolny do pracy na starszych pecetach, chroniąc je przed wirusami, trojanami i malware. Jest on nadal kompatybilny ze wszystkimi wersjami Windows, począwszy od Windows XP, kończąc na Windows 10. 360 Total Security może być jednak obciążający, zwłaszcza podczas skanowania, dlatego nie zaleca się go pobierać na komputery wyposażone w mniej niż 2 GB RAM.

4. Kaspersky Free Antivirus to bezpłatna wersja antywirusa od jednego z największych gigantów w branży. O Kasperskim moglibyśmy pisać dużo i w samych superlatywach, także w kwestii jego wymagań. Program potrzebuje 512 MB RAM i 480 MB wolnej przestrzeni dyskowej, dlatego możemy go uruchomić nawet na maszynach wyposażonych w 1 GB RAM i słabsze procesory. Kaspersky Free Antivirus jest oczywiście zgodny ze starszymi wersjami Windows, wliczając w to XP i Vistę.

5. Webroot SecureAnywhere AntiVirus jest działającym webowo antywirusem, traktującym ulgowo słabsze urządzenia. Oferuje on ochronę przy niewielkim wykorzystaniu zasobów sprzętowych. Firewall, filtr dla przeglądarki, menedżer haseł, funkcje anti-phishigowe i oczywiście antywirus o sporej wykrywalności mieszczą się w stosunkowo małym pakiecie - potrzebuje on tylko 128 MB RAM i 10 MB wolnej przestrzeni dyskowej. Wsparcie dla Windows XP dostępne jest dla wersji SP2 i SP3.

Powyższe pakiety stanowią najlepsze rozwiązanie dla słabszych (choć niekoniecznie) PC z Windows XP. Jeśli jednak używacie nowszych systemów, możecie rzucić okiem na nasze zestawienia najlepszych pakietów chroniących Windows 10 oraz Windows 8.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia