Cortana wygląda jak stworzona dla Amazon Echo Spot

Cortana wygląda jak stworzona dla Amazon Echo Spot

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/17/2018, 4:40 PM

Liczba odsłon: 1356

Po blisko roku od zapowiedzi Microsoftu i Amazonu ich asystentki rozpoczęły współpracę. Wczoraj informowaliśmy, że Cortana jest już dostępna na urządzeniach Amazonu, a Alexa - na urządzeniach z Windows 10. Integracji tej przyświeca idea, że nie ma sensu ograniczać asystentek do konkretnych urządzeń, skoro i tak działają w chmurze. Jak to wygląda w praktyce? Zobaczmy na przykładzie urządzenia Amazon Echo Spot.

Jak już wiemy, na urządzeniu, gdzie domyślną asystentką jest Alexa, wystarczy powiedzieć "Otwórz Cortanę", a na urządzeniu z Windows - "Hej, Cortana, otwórz Aleksę", by przełączyć asystentkę na tą drugą. Dzięki temu możemy w każdej chwili korzystać z całej gamy usług obu asystentek bez konieczności zmieniania urządzeń. Przykładowo możemy zrobić zakupy z Alexą i po chwili dodać wydarzenie do kalendarza za pomocą Cortany, znów powrócić do Aleksy itd. Współpraca obu cyfrowych asystentek działa na razie tylko w USA w wersji public preview. Zobaczmy teraz, jak Cortana prezentuje się na urządzeniu Amazonu.

Echo Spot to urządzenie dedykowane pierwotnie Aleksie, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że zostało stworzone dla Cortany. Wprawdzie w rozwiązaniach obu firm asystentki nie przybierają antropomorficznych kształtów (jak Cortana w serii Halo), ale Cortana, symbolizowana przez błękitny pierścień, wydaje się idealnie pasować do kulistych ram Echo Spot. Na filmie, niestety dość cichym, możemy też usłyszeć przykład wspomnianej interakcji głosowej. Jest to bardzo proste, a zmiana asystentki to proces, trwający kilka sekund.

Na ten moment nie wiadomo, kiedy integracja wyjdzie z fazy public preview i poza granice Stanów Zjednoczonych. Oczywiście najbardziej chcielibyśmy spolszczenia Cortany, ale na ten temat Microsoft od lat zbywa nas milczeniem.