Cortana i wyszukiwanie to już oddzielne opcje w Windows 10 19H1

Cortana i wyszukiwanie to już oddzielne opcje w Windows 10 19H1

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/12/2018, 8:55 PM

Liczba odsłon: 2478

Insiderzy odkrywają kolejne zmiany w przedwczorajszej kompilacji 18298, o których nie wspomniał Microsoft. Kompilacja ta wprowadza do Windows 10 19H1 kilkadziesiąt nowości, w tym również wczesną wersję nowego panelu w Ustawieniach. Jest ona też zwiastunem dość ważnej (zwłaszcza dla użytkowników anglojęzycznych) zmiany w tak ważnym obszarze systemu, jakim jest wyszukiwanie.

Zawartość dysków, magazynów w chmurze i Internetu możemy przeszukiwać na wiele sposobów, jednak najbardziej podręcznym jest chyba wyszukiwanie od razu na pasku zadań. Użytkownikom, którzy nie mają dostępu do Cortany, służy do tego ikona wyszukiwania (lupy) bądź pasek wyszukiwania, które można przypiąć do paska zadań. Użytkownicy z regionów wspieranych przez Cortanę mogą natomiast wyszukiwać, klikając jej ikonę i tym samym wywołując panel asystentki. Te dwie opcje nie istniały dotąd obok siebie na tych samych maszynach. Albo więc wyszukiwaliśmy z Cortaną w tle, albo z samą funkcją "Wyszukaj". Najwyraźniej teraz będzie można mieć zarówno jedno, jak i drugie.

Cortana i Wyszukiwanie

Koegzystencję tych dwóch ikon zauważyli Insiderzy, testujący ostatni build Insider Preview. Nie jest do końca jasne, czy to tylko testy A/B, czy widzą to wszyscy użytkownicy w Fast Ring. Wygląda również na to, że zmiana nie jest obowiązkowa i rozdzielenie ikon będzie inicjowane przez użytkownika.

Nie wiadomo, dlaczego Microsoft zdecydował się oddzielić wyszukiwarkę od Cortany. Ich konsolidacja była w końcu dodatkowym czynnikiem, zachęcającym użytkowników do korzystania z usług asystentki.