Copilot w Teams nadal nie może oglądać udostępnionego ekranu. Dlaczego?

Copilot w Teams nadal nie może oglądać udostępnionego ekranu. Dlaczego?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/22/2025, 8:00 AM

Liczba odsłon: 12

W listopadzie 2024 r. Microsoft zapowiedział nową funkcję Copilota, która miała mu umożliwić podgląd zawartości udostępnionego ekranu na spotkaniu Microsoft Teams. Miało to umożliwić asystentowi AI zrozumienie szerszego kontekstu, aby później mógł udzielać trafniejszych odpowiedzi i rekomendacji.

Minęło już 9 miesięcy, a Microsoft 365 Copilot ciągle nie ma tej funkcji. Dlaczego postanowiono wstrzymać jej wdrożenie? Odpowiedź znajdziemy w Microsoft 365 Roadmap (ID 325873):

Po dalszej analizie nie możemy kontynuować wdrażania tej funkcji. Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

[Opis tej planowanej funkcji brzmi:] Copilot w Teams może obecnie analizować zawartość udostępnianą na ekranie podczas sesji, gdy spotkanie jest nagrywane. To wraz z transkrypcją spotkania i czatem spotkania pozwala użytkownikom poprosić Copilota o podsumowanie albo wyszukanie konkretnej informacji z zawartości z udostępnionego ekranu (np. "który produkt miał najwyższą sprzedaż?"), konsolidację wniosków z rozmowy i prezentacji (np. "jaki był feedback dla poszczególnych slajdów") albo o przygotowanie nowej treści w oparciu o całe spotkanie (np. "napisz ponownie akapit udostępniony na ekranie, dołączając feedback z czatu").

Działa to dla dowolnej zawartości udostępnianej podczas udostępniana ekranu pulpitu (w tym dokumentów, slajdów, skoroszytów, witryn i nie tylko, niezależnie od platformy i aplikacji). Wsparcie dla PowerPoint Live oraz Whiteboard w Teams zostanie dodane później.

— Microsoft

Choć Microsoft nie podał oficjalnego powodu tej decyzji, wiele wskazuje na kwestie związane z prywatnością. Dla klientów biznesowych przyznawanie Copilotowi pełnego dostępu do sesji udostępniania ekranu mogłoby budzić obawy, nawet jeśli miałoby to skutkować lepiej ugruntowanymi odpowiedziami. W trakcie spotkań często przypadkowo udostępniane są poufne informacje, a ich przetwarzanie przez AI mogłoby być ryzykowne, zwłaszcza bez odpowiednich zabezpieczeń. Harmonogram zmian w Microsoft 365 podaje dla tej funkcji planowaną datę wdrażania: sierpień 2026.

Copilot w Microsoft 365 już teraz ma dostęp do transkrypcji spotkań i czatów, ale planowana funkcja miała rozszerzyć jego możliwości o analizę treści widocznych na ekranie podczas nagrywanych sesji. Co jednak ciekawe, podobna funkcja jest już od paru miesięcy dostępna dla użytkowników Windows 11. Chodzi o Copilot Vision, który jednak działa tylko w USA, w aplikacji Copilot na Windows.

Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/roadmap?id=325873

Rekrutujemy: Dołącz do zespołu eskpertów Data & AI!
Rekrutujemy: Dołącz do zespołu eskpertów Data & AI!

Wydarzenia