Cloudflare ułatwia klientom blokowanie botów AI

Cloudflare ułatwia klientom blokowanie botów AI

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/5/2024, 7:00 PM

Liczba odsłon: 292

W zeszłym miesiącu Mustafa Suleyman, CEO działu Microsoft AI, powiedział w wywiadzie, że jego zdaniem trenowanie usług generatywnej sztucznej inteligencji na danych z niemal wszystkich publicznych stron internetowych jest postrzegane jako "dozwolony użytek" albo "freeware". Wywołało to dyskusję z wieloma głosami sprzeciwu. Nie wszyscy bowiem chcą, aby ich witryny służyły crawlerom do gromadzenia danych dla AI.

Przeciwnicy tych rozwiązań uważają, że firmy pokroju Microsoft, OpenAI i Google nie dbają o prawa własności treści, których używają do szkolenia Copilota, ChatGPT, Gemini i innych usług AI. Naprzeciw ich oczekiwaniom wyszedł Cloudflare, jedna z największych platform hostingowych dla stron internetowych. Firma poinformowała, że jego klienci hostingowi, wliczając w to darmowych użytkowników, mogą udać się na pulpit nawigacyjny witryny w Cloudflare, przejść do zakładki Security, a następnie Bots i włączyć opcje wykrywania i blokowania automatycznego ruchu, aby chronić domenę przed "złymi botami".

Cloudflare ułatwia klientom blokowanie botów AI

Jedną z opcji jest "Bot Fight Mode", tryb blokujący znane boty na podstawie wzorców zachowań, nim uzyskają dostęp do strony. Nowa opcja to natomiast "AI Scrapers and Crawlers", która blokuje boty stosujące scraping treści dla aplikacji AI, wliczając w to trenowanie modeli sztucznej inteligencji. Cloudflare pisze, że będzie aktualizować tę funkcjonalność w przyszłości, gdy wykryje nowe "odciski palca" ("fingerprints") botów stosujących tę technikę.

Firma podaje też informacje o niektórych topowych botach AI, z których największym jest Bytespider, używany przez chiński ByteDance, firmę-matkę TikToka do trenowania usług AI, takich jak Doubao. Innym popularnym botem jest Amazonbot, używany do pozyskiwania danych dla usługi Amazon Alexa. Bytespider jest też czołowym botem, jeśli chodzi o udział procentowy na witrynach Cloudflare (40,40%). Drugie miejsce zajmuje GPTBot od OpenAI (35,46% udziału). Na 6. miejscu znajduje się zaś ChatGPT-User (1,84%).

Cloudflare ułatwia klientom blokowanie botów AI

Wielu twórców (w tym wizualnych) i wydawców uważa, że sztuczna inteligencja, szkoląc się na ich treściach, narusza prawa własności intelektualnej, a efekty jej prac (np. grafiki tworzone przez kreatora obrazów opartego na DALEE-3) stanowią plagiat. Poruszaliśmy ten problem m.in. w artykule: Microsoft i OpenAI pozwani przez The New York Times.

CentrumXP - więcej niż licencje

Czy wiesz, że w Sklepie CentrumXP znajdziesz nie tylko licencje Microsoft, ale także nowoczesne usługi oraz szkolenia zaprojektowane z myślą o dynamicznie rozwijającym się biznesie? Zespół ekspertów z CentrumXP & Onex Group pomoże Twojej firmie m.in. w wykonaniu migracji skrzynek pocztowych do Exchange Online i skonfigurowaniu domeny w Microsoft 365, a także przeprowadzi kompleksowe szkolenie z wykorzystania usług i aplikacji Microsoft 365. Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualne rozwiązanie.

Źródło: https://blog.cloudflare.com/declaring-your-aindependence-block-ai-bots-scrapers-and-crawlers-with-a-single-click/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia