Build 2018 - budowanie własnych modeli AI w Azure

Build 2018 - budowanie własnych modeli AI w Azure

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/7/2018, 10:04 PM

Liczba odsłon: 1143

Pozostajemy jeszcze przy ostatnim obszarze związanym z Azure czyli przy AI. Po prezentacji aplikacji od NBA, której możliwości - jak twierdzi Paige Bailey - są osiągalne tylko z Azure, czas na podsumowanie prowadzącego tę część keynote'u Scotta Guthriego, który podkreślił, że "najlepszą rzeczą w Cognitive Services jest to, że nie trzeba być ekspertem AI, by czerpać korzyści, jakie AI daje aplikacjom". Guthrie porusza wreszcie kwestię budowania własnych modeli AI.

Microsoft Build 2018 - relacja

"Wiecie też, że pozwalamy wam budować własne modele AI i dostosowywać je precyzyjnie do waszych potrzeb biznesowych, i zapewniamy świetne sposoby, by robić to w Azure" - mówi Scott. Budowanie takich modeli, które nazwać możemy transformowaniem danych w inteligencję, odbywa się w trzech krokach: przygotowywaniu danych, budowaniu i trenowaniu, oraz wdrażaniu, by zacząć używać modelu w aplikacji. Cały ten proces można usprawnić za pomocą Azure.

Krok pierwszy może wydawać się trudny, bowiem naukowcy zajmujący się danymi spędzają 80% czasu na przygotowaniu danych. W Azure odpowiada za to Azure Databricks, oparta na Apache Spark platforma analityczna zoptymalizowana dla Azure zdolna przetwarzać od kilku gigabajtów po setki petabajtów danych wejściowych. Krok drugi napędza Azure Machine Learning, zapewniający skalę od 1 do setek tysięcy serwerów, wspierający szeroki wachlarz frameworków i narzędzi, w tym TensorFlow, Cognitive Toolkit, Caffe2, Keraz, MxNET i Pytorch, oraz zawierający wbudowane pakiety modeli AI z zakresu computer vision, pracy z tekstem czy prognozowaniem. Krok trzeci to ostatnia faza. Azure pozwala spakować modele AI do kontenera Docker i uruchamiać je praktycznie gdziekolwiek, np. w Azure AKS, Azure Batch czy Azure IoT Edge.

Microsoft Build 2018 - relacja

Jak na konferencję Microsoft przystało, nie mogło zabraknąć partnera z prawdziwego zdarzenia, który prezentuje użycie omawianej technologii we własnym biznesie. Tym razem jest to Jeff Wile ze Starbucks, którego firma korzysta z Azure, by usprawniać swoją pracę. Kto by pomyślał, że za każdym kubkiem kawy stoją tak ogromne dane przetwarzane przez AI.

Tym samym zakończył się Vision Keynote na Microsoft Build 2018, na którym mowa była głównie o Microsoft 365 i Azure. Jeśli czekaliście na Windows 10 Redstone 5, Surface Phone i Office 2019, to prawdopodobnie tematy te zostaną poruszone dopiero jutro, podczas drugiego dnia konferencji. Wtorkowy keynote zacznie się o tej samej porze (17:30 czasu polskiego) i z niego także przeprowadzimy relację na żywo! Zapraszamy więc jutro o tej samej porze, choć na CentrumXP działamy oczywiście od samego rana.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia