Brytyjska flota atomowa ciągle na Windows XP

Brytyjska flota atomowa ciągle na Windows XP

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/25/2016, 10:31 PM

Liczba odsłon: 2542

Brytyjskie okręty atomowe samym swoim istnieniem mogą mrozić krew w żyłach, jednak nie wszyscy wiedzą, że maszyny te działają pod dyktando pierwszego komercyjnego systemu operacyjnego Microsoftu na jądrze NT. To właśnie Windows XP odpowiada za obsługę czterech atomowych okrętów, które chronią interesy Wielkiej Brytanii.

Siedmioletni już wówczas system zainstalowano na okrętach w 2008 roku, co pozwoliło Brytyjczykom zaoszczędzić blisko 22 mln funtów w porównaniu do ówczesnej najnowszej technologii. Submarine Command System Next Generation (SMCS NG) - taktyczny system informacyjny, odpowiadający też za kontrolę broni torpedowej - napędza HMS Vanguard, Victorious, Vigilant i Vengeance, czyli cztery prawdopodobnie najbardziej śmiercionośne okręty, jakie kiedykolwiek zbudowano. Pod ich pokładem znajduje się 8 pocisków Trident II i w sumie 40 głowic nuklearnych. Flota nie bez powodu uchodzi za skuteczny środek odstraszający i jest w stanie zareagować na niespodziewany atak nuklearny na Wielką Brytanię.

W tak ważnych z punktu widzenia obronności systemach sieć działa na zasadzie air gap, a więc jest odizolowana od reszty świata. Prawdopodobnie równie odizolowany był Iran, który także używał Windows XP w pracy z wirówkami do wzbogacania uranu. Nie uchroniło go to jednak przed infekcją wirusem Stuxnet, roznoszonym przez zainfekowane nośniki USB. Mimo braku dalszych aktualizacji od przeszło 2,5 roku, Windows XP wciąż odgrywa kluczową rolę w brytyjskiej infrastrukturze. Według raportu EHI Intelligence z 2013 r. 85% spośród 800 tysięcy PC w brytyjskim National Health Service nadal działało pod kontrolą XP, co kosztowało rząd 5,5 mln funtów, by przedłużyć wsparcie do 2015 roku.

Dalsze korzystanie z przestarzałego systemu - z uwagi na dość drogie wsparcie rozszerzone - koniec końców wcale nie musi być tak opłacalne. Odrębną kwestią jest bezpieczeństwo. Zamknięte sieci z pewnością są lepiej chronione przed atakami z zewnątrz, ale w przypadku wewnętrznego zagrożenia (np. pendrive z robakiem) nie jest już tak bezpiecznie. Mimo wszystko widzimy, że Windows XP stale znajduje zastosowanie także we wrażliwych i krytycznych obszarach, co prawdopodobnie zbyt szybko się nie zmieni.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia