Błąd w Windows Phone 8/8.1 umożliwia skasowanie wbudowanych aplikacji

Błąd w Windows Phone 8/8.1 umożliwia skasowanie wbudowanych aplikacji

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/28/2014, 10:03 PM

Liczba odsłon: 3148

Jesteś użytkownikiem Windows Phone 8/8.1 i posiadasz aplikacje OEM, których chciałbyś się pozbyć, ale nie wiesz jak? Teraz to możliwe. Wszystkiemu 'winny' jest specyficzny trick.

Nie wiemy, czy sztuczka jest niedopatrzeniem w kodzie, czy też easter eggiem, celowo pozostawionym przez twórców systemu. Podobnie jak w ostatnio odkrytym tricku, sposób jest prosty. Wystarczy ustawić datę systemową na rok 2115, a strefę czasową na Amsterdam. Po tej operacji możliwe będzie skasowanie dowolnej aplikacji, włączając w to choćby kalendarz.

Sztuczka z usunięciem kalendarza

Należy pamiętać, że ingerencja w zasoby systemowe wiąże się z ryzykiem i zalecana jest jedynie zaawansowanym użytkownikom. Usunięte w ten sposób aplikacje systemowe mogą być niemożliwe do ponownego pobrania. Jedynym znanym dotychczas sposobem jest skorzystanie z narzędzia SysApp Pusher (zdjęcie powyżej). W przypadku błędu pozwala on pobrać ponownie daną aplikację systemową, jednak po jej usunięciu opisanym wyżej trickiem, może to być niemożliwe.

Jest to zdecydowanie nietypowy bug, jednak do takich ostatnio Microsoft zdaje się nas przyzwyczajać. Drugą ciekawą implikacją jest to, że tym sposobem użytkownik ma wreszcie pełną kontrolę - może odinstalować nawet aplikację Sklepu! Pytanie tylko, czy taka możliwość w ogóle powinna istnieć...