Bezpieczniejsze udostępnianie linków w SharePoint i OneDrive

Bezpieczniejsze udostępnianie linków w SharePoint i OneDrive

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/6/2017, 6:43 PM

Liczba odsłon: 3756

Na wrześniowej konferencji Microsoft Ignite 2017 padła zapowiedź nowego, bezpieczniejszego sposobu udostępniania plików i folderów w OneDrive i SharePoint. Nowe doświadczenie udostępniania jest teraz implementowane dla wszystkich użytkowników Office 365 na świecie. Office 365 już wcześniej pozwalał udostępniać zawartość poprzez linki, jednak w przypadku udostępniania osobom spoza organizacji mogą być potrzebne pewne dodatkowe funkcje bezpieczeństwa.

Czym dokładnie różni się nowy sposób udostępniania od tego wcześniejszego? Do tej pory, gdy chcieliśmy udostępnić bezpiecznie link osobom spoza naszej organizacji, użytkownicy ci po otrzymaniu zaproszenia mailem musieli zalogować się przy użyciu konta Microsoft lub konta służbowego/edukacyjnego. Wówczas zostawali dodani jako goście i otrzymywali zezwolenie na podgląd/edycję pliku lub folderu. Teraz, gdy udostępniamy zawartość osobie z zewnątrz, otrzymują oni na maila jednorazowy, ograniczony czasowo kod służący do weryfikacji ich tożsamości. Nie muszą już logować się na konto Microsoft lub konto służbowe/edukacyjne. Sama procedura udostępniania plików w OneDrive i SharePoint pozostaje niezmieniona.

Obok szybkiego i bezpiecznego dostępu zewnętrznego wciąż istnieje w Office 365 kategoria gościa, która używana jest m.in. podczas udostępniania witryn czy zawartości szerszej niż plik lub folder. Gość - w odróżnieniu od dostępu przydzielanego ad-hoc - może też być członkiem Grup w usłudze Office 365 i używać innych aplikacji Office 365, a jego dostęp warunkowany jest przez zasady AAD.

Więcej o udostępnianiu plików OneDrive osobom spoza firmy zobaczyć możecie w naszym poradniku.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia