Azure zalicza szybki wzrost i dogania AWS

Azure zalicza szybki wzrost i dogania AWS

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/6/2019, 5:36 PM

Liczba odsłon: 821

Usługi chmurowe to dla Microsoftu najważniejsze źródło przychodów i powodów do dumy. Zyski z tego segmentu rosną z roku na rok i to rosną szybciej niż u konkurencji. Mowa tu zwłaszcza o Amazon AWS, pod wieloma aspektami chmurowym liderze. Z nowego raportu Flexery wynika jednak, że przewaga AWS jest już coraz mniejsza.

RightScale 2019 State of the Cloud Report to doroczny raport o stanie branży chmurowej. W badaniu wzięło udział 786 specjalistów IT z małych, średnich i dużych firm. Flexera odkryła, że choć Amazon nadal prowadził, to jego udział jako dostawcy chmury spadł z 64% do 61%. Udział Microsoftu wzrósł natomiast z 45% do 52%, a w przypadku największych firm - z 60% do 67%. Niewielki wzrost zaliczył też Google - z 18% do 19%. Nietrudno zauważyć, że suma udziałów wynosi ponad 100%. Jest tak dlatego, że większość firm korzysta z usług chmurowych od więcej niż jednego dostawcy.

RightScale 2019 State of the Cloud Report

O sile danego dostawcy stanowi nie tylko udział w rynku, ale też zarobki. I tu znów wyjątkowy wzrost przypadł w udziale chmurze Azure. Przychody Microsoftu w tym obszarze zaliczyły 76% wzrost roczny, podczas gdy przychody Amazona wzrosły "tylko" o 45%.

Patrząc na te wyniki, wydaje się prawdopodobne, że Microsoft wkrótce obejmie większość rynku usług chmurowych dla przedsiębiorstw. Dodać do tego można jeszcze firmy z niektórych sektorów, które "masowo" uciekają od AWS i przechodzą do Azure ze względu na konkurencyjne działania Amazona w tych branżach.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia