Azure będzie napędzał kolejną platformę dla samochodów połączonych z Internetem

Azure będzie napędzał kolejną platformę dla samochodów połączonych z Internetem

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/8/2017, 12:56 AM

Liczba odsłon: 1583

Connected vehicles to kategoria, która nie doczekała się jeszcze zgrabnego polskiego odpowiednika i najprościej nazwać ją pojazdami połączonymi (z Internetem). W przeciwieństwie do samochodów autonomicznych, te połączone nie muszą przejmować funkcji kierowcy. Chodzi raczej o wspomaganie go inteligentnymi usługami. Te rozwijają się w dwóch kierunkach - lokalnym, z wykorzystaniem własnej mocy obliczeniowej, i chmurowym, gdzie wymagane jest szybkie połączenie z Internetem. Microsoft działa aktywnie na wszystkich tych polach, ale dziś mowa będzie o perspektywie chmurowej.

Indyjskie przedsiębiorstwo Ola, zajmujące się współdzieleniem przejazdów, tworzy teraz nową platformę dla pojazdów połączonych z możliwością wykorzystania przez ich producentów. Za warstwę obliczeniową odpowiadać będzie Microsoft Cloud. W ramach umowy Microsoft Azure będzie napędzać Ola Play, istniejącą platformę samochodową firmy. Ola Play wykorzysta usługi AI i IoT Microsoftu, by rozszerzyć zakres doświadczeń kierowcy poprzez telematykę i wskazówki nawigacyjne. Poprawione mają też zostać doświadczenia pasażerów. W ich przypadku usługi Microsoftu odpowiadać mają za infotainment i produktywność. Przykładowo, pasażerowie zyskają dostęp do Office 365 i Skype dla Firm.

Ola uważa, że nowa platforma wpłynie pozytywnie na doświadczenia kierowcy i pasażerów dzięki diagnostyce pojazdu, sprawnej produktywności w czasie jazdy (oczywiście jako pasażer), zaawansowanej nawigacji i prognozowaniu. "Dzisiejszy samochód szybko staje się wszechstronnym urządzeniem komputerowym. Wraz z Ola jesteśmy skoncentrowani na dostarczeniu inteligentniejszych, połączonych i produktywnych doświadczeń dla naszych klientów" - powiedział CEO Microsoft, Satya Nadella - "Połączenie Microsoft Azure, Office 365 i naszej platformy AI z Ola Play wprowadzi do ekosystemu motoryzacyjnego nowe doświadczenia klienta i możliwości biznesowe".

O tym, że oblicze czterech kółek zmienia się na naszych oczach, przekonany jest też Bhavish Aggarwal, CEO i współzałożyciel Ola: "Globalny przemysł motoryzacyjny doświadcza sejsmicznego zwrotu, jako że definicja samochodu zmienia się od napędzanego benzyną pojazdu do napakowanych technologią, połączonych urządzeń". Ola Play połączona z usługami chmurowymi Microsoftu stawia pierwsze kroki w Indiach, jednak z myślą o globalnej ekspansji. Obie firmy planują dalsze aktualizacje systemu, które wprowadzą podwyższone funkcje bezpieczeństwa i zaawansowane funkcje asystujące dla kierowców.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia