Asus zapewni wsparcie dla starszych procesorów Intel na Windows 11

Asus zapewni wsparcie dla starszych procesorów Intel na Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/7/2021, 3:38 PM

Liczba odsłon: 1462

Powoli zbliża się premiera systemu Windows 11. Producenci OEM zaczęli już wypuszczać niezbędne aktualizacje swoich produktów, aby upewnić się, że podczas instalacji nie wystąpią żadne problemy ze sprzętem. Jednym z tych producentów jest Asus, który zaczął udostępniać aktualizacje BIOS dla niektórych płyt głównych z procesorami Intela starszymi niż te określone przez Microsoft w wymaganiach minimalnych.

Aby proces aktualizacji do Windows 11 przebiegał sprawnie, Windows Update będzie oferował automatyczne aktualizacje tylko urządzeniom spełniającym wymagania. Potwierdzono już wsparcie niektórych procesorów 7. generacji, wszystkich procesorów 8. generacji i nowszych, ale Jedenastka zadziała tez na starszych układach, tyle że potrzebne będzie narzędzie Media Creation Tool. Wiąże się to z większym ryzykiem wystąpienia BSOD-ów, zawieszania się aplikacji czy wolniejszego działania systemu, ale nie jest niemożliwe. Wygląda na to, że mimo braku oficjalnego wsparcia ze strony Microsoftu niektórzy producenci i tak przygotowują aktualizacje starszych produktów pod nowy system.

Asus udostępnił już aktualizację BIOS-u zgodną z Windows 11 dla kilku płyt głównych Z270, w tym ROG MAXIMUS IX FORMULA i ROG STRIX Z270F GAMING dla procesorów Intel 6. i 7. generacji. W dzienniku zmian producent wyraźnie stwierdził, że po zainstalowaniu aktualizacji użytkownicy nie będą musieli wprowadzać żadnych zmian w UEFI BIOS, aby zainstalować nadchodzącą wersję systemu Windows.

Prace nad aktualizacją BIOS-u dla płyty głównej ROG STRIX Z270F GAMING są obecnie w fazie beta i trwają ostatnie testy przed oficjalnym wydaniem. Powinny one zakończyć się już niebawem, jako że premiera Windows 11 planowana jest na 5 października tego roku.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia