April 2019 Update to teraz May 2019 Update!

April 2019 Update to teraz May 2019 Update!

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/4/2019, 6:58 PM

Liczba odsłon: 4108

Tego się chyba nikt nie spodziewał! W ostatnich tygodniach wyczekiwaliśmy premiery April 2019 Update, a tymczasem dzisiaj wiosenną aktualizację Microsoft przechrzcił na May 2019 Update. Zgodnie z nazwą zostanie też przesunięta data wydania - ogólną dostępność zaplanowano na drugą połowę maja. Opóźnienie wynikać ma z tego, że Microsoft chce lepiej dopracować jakość aktualizacji w kręgu Release Preview. Wszystko, co na ten temat warto wiedzieć, znajdziecie poniżej.

O bezpieczeństwo i stabilność działania urządzeń z Windows 10 dbają przede wszystkim regularne, comiesięczne aktualizacje. Microsoft otrzymywał jednak jasny feedback, że sam proces aktualizacji Windows może być uciążliwy, a wielu użytkowników chciałoby mieć większą kontrolę nad tym, kiedy aktualizacja się wykonuje. Mając to na uwadze, Microsoft zapowiedział dziś znaczące zmiany w procesie aktualizacji Windows i wejdą one w życie wraz z majową aktualizacją.

W dotychczasowych aktualizacjach funkcjonalnych [feature updates] instalacja aktualizacji była automatycznie inicjowana na urządzeniu, kiedy nasze dane dawały nam pewność, że urządzenie będzie miało świetne doświadczenie aktualizacji. Poczynając od Windows 10 May 2019 Update, użytkownicy będą mieli większą kontrolę nad inicjowaniem funkcjonalnych aktualizacji systemu. Dostarczymy powiadomienie, że aktualizacja jest dostępna i rekomendowana w oparciu o nasze dane, ale to od użytkownika ma zależeć, kiedy nastąpi jej zainicjowanie. Kiedy urządzenia z Windows 10 przestaną (lub wkrótce mają przestać) być obsługiwane, Windows Update będzie nadal automatycznie inicjował aktualizację funkcjonalną - utrzymanie urządzenia wspieranym i otrzymującym miesięczne aktualizacje ma znaczenie krytyczne dla bezpieczeństwa urządzenia i stanu zdrowia ekosystemu. Dodajemy nowe funkcje, które wspomogą użytkowników kontrolą i przejrzystością wokół tego, kiedy aktualizacje się instalują. W rzeczywistości wszyscy klienci będą teraz mieli możliwość wyraźnego wyboru, czy chcą aktualizować swoje urządzenia, kiedy "sprawdzają aktualizacje", czy też wstrzymać aktualizacje do 35 dni.

Podejmujemy dalsze kroki, by upewnić się o jakości May 2019 Update. Przedłużamy czas, który May 2019 Update spędzi w fazie Release Preview i będziemy blisko współpracować z partnerami ekosystemu podczas tej fazy, by proaktywnie zdobywać więcej wczesnego feedbacku na temat tego wydania. Da to nam dodatkowe sygnały, pozwalające wykryć problemy przed ogólnym wydaniem. Nadal też dokonujemy znaczących inwestycji w technologię uczenia maszynowego (ML), która zarówno wykrywa problemy o poważnym znaczeniu na szeroką skalę, jak i prowadzi do dalszej ewolucji sposobu, w jaki inteligentnie wybieramy urządzenia, na których aktualizacja będzie przebiegać płynnie.

Z przyjemnością ogłaszam, że Windows 10 May 2019 Update zacznie być dostępny w następnym tygodniu w Release Preview Ring dla tych, którzy są w Windows Insider Program. Wystartujemy z ogólną dostępnością pod koniec maja dla klientów komercyjnych, użytkowników, którzy wybrali May 2019 Update dla swoich komputerów z Windows 10 poprzez "Sprawdź aktualizacje", oraz klientów, których urządzenia zbliżają się do końca wsparcia danego wydania.

– Mike Fortin, CVP Windows

Opóźnienie jest więc spowodowane potrzebą dłuższych testów w kręgu Release Preview. Jak już nie raz wspominaliśmy, gdyby nie ominięcie tej fazy przed premierą October 2018 Update, można było uniknąć wielu katastrofalnych problemów. W fazie tej May 2019 Update będzie zbierał feedback oraz wglądy dotyczące kompatybilności i działania. W tym czasie Microsoft chce rozszerzyć interakcję ze swoimi partnerami, wliczając w to producentów OEM i dostawców oprogramowania (ISV), którzy pomogą poprawić wstępną jakość na różnych konfiguracjach sprzętu i oprogramowania, których - jak dobrze wiemy - w przypadku pecetów z Windows są miliony.

Wygląda zatem na to, że Release Preview nie tylko zostanie w porę ożywiony na nowo (ostatnie kompilacje wydano w nim jeszcze dla wersji 1809), ale zyska on na znaczeniu. Wydanie wiosennej aktualizacji, owszem, znacząco się opóźni, ale naszym zdaniem nie jest to zbyt wysoka cena za większą gwarancję jakości.

Jak już wspomnieliśmy, w May 2019 Update zadebiutują nowe możliwości kontroli nad aktualizacjami Windows 10. Szczegóły o nich znajdziecie w naszym następnym tekście: Nowe opcje kontrolowania aktualizacji w Windows 10 May 2019 Update.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia