Aplikacje dla Windows 10 mogą już korzystać z czujników kontekstualnych

Aplikacje dla Windows 10 mogą już korzystać z czujników kontekstualnych

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/13/2015, 10:35 PM

Liczba odsłon: 2977

Windows Apps Team wypuścił nowy zestaw API, który może zostać wykorzystany przez deweloperów aplikacji dla Windows 10. Współpracują one z wybranymi sensorami (krokomierz, barometr etc.), by dodać kontekstualne funkcjonalności do aplikacji. Przypomina to nieco aplikacje Zdrowie i Fitness czy Runtastic na Windows Phone. Tym razem deweloperzy mogą wyjść poza sferę zdrowia i sportu, by tworzyć aplikacje, biorące pod uwagę inne aktywności użytkownika.

O jakich aktywnościach mowa? Aplikacje oparte na nowych API z zestawu Activity Detection potrafią "wykryć obecność użytkownika, gdy ten zbliża się do urządzenia, wykryć, czy klient chodzi lub prowadzi samochód, oferować klientowi funkcje śledzenia swoich przyzwyczajeń w zakresie aktywności fizycznej i nie tylko. Korzystając z tych API możecie przewidywać potrzeby klientów i aktywnie dostarczać spersonalizowane i ukierunkowane treści lub usługi, by wzbogacić i uprościć ich życie. To bardzo potężne [narządzia] zarówno w konsumenckich, jak i biznesowych scenariuszach" - czytamy na blogu Building apps for Windows.

Sensor Cloud

Na powyższej grafice widzimy prosty schemat - to wyposażony w czujniki smartfon i poszczególne aplikacje, które w sposób kontekstualny odczytują aktywności użytkownika. API z zestawu Activity Detection wykrywają owe aktywności klienta na podstawie charakteru jego poruszania się (wraz z urządzeniem). Może to być chodzenie, bieganie, jazda na rowerze, stan oczekiwania lub spoczynku. Dwa ostatnie stany różnią się tym, czy klient trzyma urządzenie przy sobie, czy też przykładowo leży ono na stole. Deweloper otrzymuje 30-dniową historię wszystkich zapisanych stanów. W jakich scenariuszach można wykorzystać takie dane? Microsoft przedstawia kilka propozycji:

  • Tworzenie list zadań, bazujących na kontekście ruchu użytkownika.
  • Zmiana zachowania aplikacji pod wpływem kontekstu ruchu użytkownika - na przykład autokorekta ostrości aparatu, gdy użytkownik porusza się z większą prędkością.
  • Śledzenie poczynań z zakresu zdrowia i fitness.
  • Nawigacja i mapy.
  • Oszczędzanie energii - na przykład wyłączenie wyszukiwania Wi-Fi, gdy urządzenie/użytkownik znajduje się w stanie spoczynku lub oczekiwania.

Na wspomnianym blogu znajdziemy też inne przykłady zastosowań poszczególnych czujników wraz z odpowiadającymi im fragmentami kodu.