Aplikacje Windows 8 na większej ilości urządzeń

Aplikacje Windows 8 na większej ilości urządzeń

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 9/30/2013, 4:10 PM

Liczba odsłon: 3077

Microsoft drastycznie zmienił limit liczby urządzeń, na których aplikacje Windows 8 mogą być instalowane przez pojedynczego klienta. Od 9 października każdy użytkownik pozyskane ze Sklepu Windows aplikacje będzie mógł uruchamiać na 81 różnych urządzeniach.

Wydając system Windows 8 i uruchamiając przeznaczony dla niego sklep z aplikacjami, Microsoft wprowadził ograniczenie dotyczące liczby urządzeń, na których pobrane programy mogą być przez użytkownika instalowane. Mówiąc dokładniej, każda pobrana ze Sklepu Windows aplikacja może zostać zainstalowana maksymalnie na 5 różnych urządzeniach. Zdaniem Microsoft, liczba ta była wystarczająco duża, by móc zapewnić klientom swobodę w korzystaniu z pozyskanych programów. Była też wystarczająco niska, by nie narażała deweloperów na ewentualne nadużycia, a tym samym straty finansowe.

Z czasem do firmy zaczęło jednak napływać coraz więcej próśb o zmniejszenie tego limitu. Jak czytamy na oficjalnym blogu Windows, deweloperzy prosili o większą elastyczność w implementacji ich modeli biznesowych, zaś klienci chcieli uruchamiać te aplikacje na większej ilości tabletów, laptopów czy komputerów stacjonarnych.

Choć Microsoft o zmianie tego ograniczenia informował już podczas czerwcowej konferencji Build, to dopiero teraz zostanie ona oficjalnie wprowadzona. Od 9 października wszystkie aplikacje pochodzące ze Sklepu Windows - zarówno te dla Windows 8, jak i dla Windows 8.1 - będzie można zainstalować na 81 różnych urządzeniach, korzystając z pojedynczego konta Microsoft. Wierzymy że dla twórców aplikacji będzie to korzystna zmiana. Z jednej strony możliwość uruchamiania programów na większej liczbie urządzeń może oznaczać większe zyski z aplikacji wyświetlających reklamy. Z drugiej strony, dla aplikacji, których model biznesowy będzie wymagał ograniczenia dostępu z wielu urządzeń jednocześnie dostarczymy zestaw API, umożliwiający wprowadzenie takiego limitu.

W swoim wpisie Microsoft zamieścił także odnośniki do informacji technicznych, które pomogą deweloperom sprecyzować gdzie i w jaki sposób ich aplikacje mogą być wykorzystywane. W przypadku skorzystania z takiego rozwiązania należy pamiętać, aby odpowiednio poinformować o tym klientów Sklepu Windows.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia