Aplikacje Win32 w Windows 10 S uruchomimy przez wirtualizację

Aplikacje Win32 w Windows 10 S uruchomimy przez wirtualizację

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/28/2017, 5:39 PM

Liczba odsłon: 2950

Windows 10 S to system z założenia ograniczony do uruchamiania aplikacji ze Sklepu Windows, co ma zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo i wydajność. Takie podejście doczekało się z niektórych źródeł krytyki - niekoniecznie słusznej, bowiem S można zaktualizować do wersji Pro lub wybrać urządzenie bez preinstalowanej wersji edukacyjnej. Tak czy inaczej w niektórych scenariuszach może okazać się, że ktoś zechce poczynić wyjątek dla klasycznych aplikacji, nie odchodząc od okrojonej wersji Okienek. Z pomocą przychodzi... wirtualizacja.

Windows 10 S narzuca ograniczenia nie tylko w postaci aplikacji UWP ze Sklepu, ale też w doborze domyślnej przeglądarki i silnika wyszukiwania czy braku możliwości uruchamiania Wiersza polecenia/PowerShell i powłok Linuksowych. To, co definiuje tę specyficzną wersję systemu, można będzie jednak obejść. Takie rozwiązanie opracowała firma Citrix, która dzięki wirtualizacji pozwoli uruchamiać klasyczne aplikacje, takie jak choćby konkurencyjne przeglądarki desktopowe. Na ostatnim evencie Citrix Synergy firma zaprezentowała aplikację Receiver, za pośrednictwem której można będzie dokonywać tego, na co w natywny sposób nie zezwala Windows 10 S.

Jak twierdzi Citrix, Receiver "otwiera drzwi dla aplikacji Win32, by te mogły być uruchamiane w Windows 10 S". Jak nietrudno zgadnąć, Receiver jest aplikacją UWP do pobrania ze Sklepu Windows. Posiada ona też wsparcie dla pozostałych platform Microsoftu, w tym Windows 10 Mobile (wraz z Continuum), Surface Hub, HoloLens i IoT. Aplikacja łączy się z innymi usługami Citrix - XenApp oraz XenDesktop, pozwalając uruchamiać specyficzne oprogramowanie Win32 w systemach, które same tego nie umożliwiają. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku pojawiło się już podobne rozwiązanie dedykowane Windows 10 Mobile. Chodzi o HP Workspace, współpracującą z Continuum platformę uruchamiającą klasyczne aplikacje w chmurze.

Jednoczesne korzystanie z systemu z ograniczeniami i oprogramowania, które te ograniczenia obchodzi, może wydawać się nieco pokrętną logiką, zwłaszcza gdy pozostałe wydania Windows 10 nie są wcale mniej dostępne. Mimo wszystko Receiver i podobne mu rozwiązania mogą znaleźć klientów, oczekujących tego typu narzędzi w specyficznych scenariuszach.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia