Aplikacje UWP ze wsparciem dla WebRTC i ORTC

Aplikacje UWP ze wsparciem dla WebRTC i ORTC

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/23/2017, 12:49 PM

Liczba odsłon: 1882

WebRTC autorstwa Google to otwarty projekt, dostarczający do przeglądarek i aplikacji mobilnych możliwości komunikowania się w czasie rzeczywistym (Real-Time Communications) za pośrednictwem prostych API. Komponenty WebRTC są optymalizowane, by najlepiej sprawowały się w tych zadaniach. Microsoft Edge wspiera już API ORTC, a wsparcie dla WebRTC 1.0 pojawiło się w kompilacjach Insider Preview. Co z aplikacjami na urządzenia z Windows?

Nie było dotąd sposobu, by napisać aplikację w C# lub C++ i uruchamiać w niej WebRTC na Xbox, HoloLens, Surface Hub czy Windows Phone, lub w HTML/JS i uruchamiać na Raspberry Pi. By nadrobić te braki, Microsoft importował i zoptymalizował WebRTC 1.0 dla UWP. Dzięki teu wsparciu deweloperzy aplikacji uniwersalnych mogą korzystać z bibliotek Google dla iOSa i Androida. Microsoft oświadczył, że projekt jest w 100% kompatybilny ze źródłami Google, dlatego można będzie np. przeprowadzić połączenie wideo WebRTC z konsoli Xbox do przeglądarki Chrome na PC.

Microsoft od dłuższego czasu wspiera także API ORTC, także poprzez bliską współpracę z Open Peer Foundation, by zapewnić optymalne wsparcie dla aplikacji UWP. ORTC jest niejako następcą WebRTC API, co daje deweloperom dobrą kontrolę nad kanałami przesyłania mediów i danych, oraz korzysta ze standardowego formatu JSON, a nie SDP, który jest unikalny dla WebRTC. Dwa formaty są jednak kompatybilne w obszarze mediów a także opisu. ORTC zawiera bowiem konwerter SDP na JSON. Pozwala to deweloperom przenosić się między dwoma formatami i umożliwiać połączenia między klientami WebRTC i ORTC.

WebRTC 1.0 dla aplikacji UWP można pobrać jako open source'owy projekt z GitHub. Więcej linków (także do przykładów) dla deweloperów znajdziemy na blogu Windows Developer.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia