Aplikacje PWA nową nadzieją dla Windows 10 Mobile? Niestety nie do końca

Aplikacje PWA nową nadzieją dla Windows 10 Mobile? Niestety nie do końca

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 4/9/2018, 10:24 AM

Liczba odsłon: 2076

Jak wspominaliśmy jakiś czas temu, w Microsoft Store pojawiły się pierwsze aplikacje typu PWA., a jedną z nich jest Twitter. Jako że PWA to aplikacje webowe, ich największą zaletą jest możliwość działania na wielu różnych urządzeniach. W tym momencie przed użytkownikami Windows 10 Mobile błysnęła przez chwilę malutka iskierka nadziei. Niestety, przedstawiciele Microsoftu właśnie ją zgasili.

PWA Windows 10 Mobile

Ale w czym rzecz? Jedną z wielu przyczyn porażki Windows 10 Mobile był brak bogatego portfolio aplikacji w sklepie. Natomiast te aplikacje, które były dostępne, często ustępowały funkcjonalnością i jakością swoim odpowiednikom na Androida i iOS. Deweloperzy nie tworzyli aplikacji na W10M albo tworzyli je, krótko mówiąc, na kolanie, głównie na skutek braku dostatecznego zainteresowania tym systemem, co z kolei było spowodowane między innymi właśnie brakiem aplikacji. Pętla się zamykała i nie mogło się to skończyć inaczej.

Twitter PWA Windows 10

Teraz pojawienie się w Microsoft Store aplikacji PWA, wykorzystujących do działania przeglądarkę Edge dało więc nadzieję na uzupełnienie dotychczasowych braków. Deweloperzy będą tworzyć aplikacje działające na W10M, nie mając zupełnie na uwadze tego martwego systemu. Niestety, rzeczywistość nie jest tak różowa, okazuje się bowiem, że aplikacje PWA nie będą w pełni funkcjonalne na Windows 10 Mobile. Wszystko z powodu istotnych braków w funkcjonowaniu silnika Edge na tym systemie, co uniemożliwi wykorzystanie pełnego potencjału PWA.

Po pierwsze mobilna przeglądarka Edge nie posiada wsparcia dla mechanizmu Service Workers, co spowoduje brak obsługi powiadomień w Centrum Akcji. Co gorsza jednak, ze względu na brak obsługi pamięci podręcznej offline aplikacje PWA na Edge Mobile nie będą działać bez połączenia z Internetem. Tak więc jak widać, bez tych dwóch funkcji wiele aplikacji PWA nie będzie miało większego sensu bytu na Windows 10 Mobile. Microsoft jest tego świadom, dlatego też zablokował dostępność części z tych aplikacji na mobilnych okienkach. Wygląda na to, że naprawdę pora już, aby na dobre pożegnać się z Windows 10 Mobile.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia