Aplikacje Office w wersji PWA mogą instalować się same, bez naszej wiedzy

Aplikacje Office w wersji PWA mogą instalować się same, bez naszej wiedzy

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/19/2020, 6:48 PM

Liczba odsłon: 2711

Wygląda na to, że Windows 10 automatycznie pobiera "progresywne aplikacje internetowe" Office w ostatnich kompilacjach Insider. Raporty od użytkowników napływają już od zeszłego tygodnia, a tematem zdążyło się zająć kilka amerykańskich redakcji, wliczając w to ZDNet. Jak ustalono, proces jest selektywny, więc tylko część Insiderów otwiera menu Start z nowymi aplikacjami.

Preinstalowanie aplikacji w systemach jest standardową i powszechną praktyką większości znanych wydawców, a pakiet takiego doczepionego oprogramowania często ulega zmianom z wersji na wersję. Już nawet systemy Windows z lat 90. ukazywały się w różnych edycjach. Z pominięciem takich "essentialów", jak Notatnik czy Kalkulator, czasem dołączane były do nich dodatkowe aplikacje, czasem launchery pozwalające je pobrać, a czasem... gry zewnętrznych producentów. Ostatnia zmiana to przymusowe instalowanie aplikacji PWA wśród Insiderów.

Office PWA

Wielu użytkowników skarży się na doinstalowane bez ich wiedzy i zgody aplikacje Word, Excel, PowerPoint i Outlook w wersjach PWA. Pojawiają się one na liście wszystkich aplikacji i jako kafelki przypięte do menu Start. Jak zauważono, proces ma postać testów A/B, a odbywa się poprzez Microsoft Edge. Nie wiadomo jeszcze, czy tak samo dzieje się, gdy Edge nie jest ustawiony jako domyślna przeglądarka.

Do wydarzeń tych doszło na krótko po tym, jak ekipy PWA Builder i Microsoft Edge ogłosiły, że już niedługo możliwe będzie publikowanie progresywnych aplikacji webowych w Microsoft Store. Już przed kilkoma dniami Mary Jo Foley, znana redaktorka z portalu ZDNet, od lat blisko związana z Microsoft, wysłała do giganta prośbę o komentarz, jednak do dziś nie otrzymała odpowiedzi. Na szczęście aplikacje PWA mają to do siebie, że jest je łatwo odinstalować.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia