Anniversary Update dla Xbox One - znamy szczegóły!

Anniversary Update dla Xbox One - znamy szczegóły!

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/6/2016, 9:12 PM

Liczba odsłon: 1772

Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, aktywni użytkownicy zarejestrowani w Xbox One Preview Program zaczęli otrzymywać zaproszenia do poglądowych buildów Windows 10 Anniversary Update. Początkowo nie było jasne, jaka będzie ich zawartość, ani kiedy dokładnie miałyby zostać udostępnione. Koniec z tą niepewnością! Microsoft dokładnie opisał, co oznacza "rocznicowa aktualizacja" Windows 10 dla Xbox One.

Podobnie jak w wersji mobilnej (znanej też jako Redstone), Anniversary Update ma wejść na Xbox One w co najmniej dwóch falach. Pierwsza z nich przewidziana jest na lipiec tego roku. Najświeższe doniesienia mówią, że wczesny dostęp do nowości będzie możliwy już w tym tygodniu i także on będzie porcjowany. W nadchodzących tygodniach stosowne uaktualnienie dostanie też aplikacja Xbox dla Windows 10, która wprowadzi wsparcie dla nowości w Xbox One. Prawdopodobnie najważniejszą nowością w konsoli będzie pojawienie się asystentki Cortany. Będzie ona dostępna dla użytkowników Xbox One Preview z USA, UK, Francji, Niemiec i Hiszpanii. Nie wiadomo jeszcze nic o ewentualnych planach rozszerzenia tej listy o kolejne regiony.

Oczywiście poza wirtualną asystentką Xbox One zyska masę innych nowości. Wśród nich znajdziemy:

  • Nowy interfejs Kolekcji Gier, który ma działać szybciej i pozwalać łatwiej odszukać, a następnie uruchamiać gry. Pojawi się też łatwiejszy dostęp do zakładki tytułów gotowych do instalacji wraz z informacjami o nich.
  • Wyszukiwarkę znajomych na Facebooku, dzięki której do znajomych w Xbox Live łatwiej dodamy przyjaciół, których mamy już na Facebooku.
  • Poprawiony model udostępniania zrzutów ekranu, klipów GameDve i osiągnięć.

Microsoft wyszczególnił też poprawki dla aplikacji Xbox na Windows 10:

  • Edytowanie i udostępnianie klipów GameDVR w dowolnym edytorze wideo.
  • Zarządzanie klipami GameDVR bezpośrednio z poziomu profilu użytkownika.
  • Nagrywanie klipów w 60 FPS z poziomu paska gry.
  • Udostępnianie na Twitterze treści z aplikacji Xbox.
  • Pasek gry z poprawionym wsparciem dla aplikacji pełnoekranowych.

Aplikacja Xbox otrzyma usprawnienia dla użytkowników, którzy korzystają z niej także na Xbox One:

  • Najważniejsze gry z PC pokazywane i reprezentowane w Xbox Live.
  • Bardziej spersonalizowana tablica aktywności.

Microsoft potwierdził też wcześniejsze plany ujednolicenia Sklepu Windows ze Sklepem Xbox. W nowej edycji Sklepu łatwiej będzie odnaleźć tytuły dzięki filtrowaniu wyników według gatunku, dostępnym recenzjom i listom promocji. Warto podkreślić, że w dzisiejszej zapowiedzi brak wzmianek o wsparciu dla Universal Windows Platform (UWP) - nowości, którą wiązano wcześniej z Anniversary Update. Wygląda na to, że aplikacje uniwersalne będzie można uruchomić na Xbox One dopiero po drugiej fali aktualizacji. Jak ogłosił Mike Ybarra z działu Xbox, dwie pierwsze "porcje" aktualizacji mają zostać udostępnione jeszcze tego lata. Trzecia fala to już prawdopodobnie 2017 rok.

Z najświeższego doniesienia Mike'a Ybarry wynika, że pierwsi uczestnicy programu poglądowego otrzymają wczesny dostęp do Anniversary Update jeszcze dziś. Także aktualizacja poglądowa będzie udostępniana falami, dlatego kolejni zainteresowani mogą poczekać jeszcze parę dni a może nawet i tygodni.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia