Android i Microsoft na jednym urządzeniu. To był tydzień z Microsoft 130

Android i Microsoft na jednym urządzeniu. To był tydzień z Microsoft 130

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 8/14/2020, 2:30 PM

Liczba odsłon: 2495

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft prezentujemy Wam podsumowanie nowości, zmian i gorących zapowiedzi z ostatnich dni. Zaczynamy od programu xCloud, czyli grania w chmurze na urządzeniach z Androidem, który w wersji Beta jest już dostępny do testów. Kolejny ważny temat to zapowiedź premiery Surface Duo. Sprawdzimy też aktualizacje Windows 10 z ostatnich dni, a na koniec przedstawimy wynik Microsoftu w rankingu najwyżej wycenionych marek świata. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Project xCloud na Androidzie dostępny w wersji beta

W zeszłym tygodniu padła zapowiedź usługi grania w chmurze w aplikacji Xbox Game Pass Ultimate na Androida. Nie trzeba jednak czekać do 15 września, by zacząć z niej korzystać. Wersja beta stała się dostępna do testów dla wszystkich użytkowników aplikacji. Powinni oni otrzymać powiadomienie o dostępności nowej usługi. Spośród planowanych 100 gier na start aktualnie powinno być dostępnych około 30. W fazie testowej można oczywiście spodziewać się typowych bugów. W końcu chodzi o to, by pozbyć się ich przed premierą.

Wersja Beta tylko w pewnym, dość ograniczonym stopniu oddaje funkcjonalność, jaką xCloud ma zapewnić 15 września. Jeżeli podobnie jak my nie możecie się już doczekać nowej usługi, nie pozostaje Wam nic innego, jak pobrać aplikację Xbox Game Pass (Beta) ze sklepu Google Play i czekać na powiadomienie! Oczywiście wymagana jest też subskrypcja Xbox Game Pass Ultimate, której cena wynosi obecnie 4 zł/miesiąc.

Surface Duo z premierą już 10 września

Premierę rozkładanego smartfona z dwoma ekranami i systemem Android wyznaczono już za niecały miesiąc — 10 września. W zapowiedzi Microsoft poruszył kwestię bezpieczeństwa, które jest zapewnione na wszystkich poziomach — od chipów, po chmurę. Warstwy chroniące są obecne w głęboko zintegrowanych podzespołach, firmwarze i oprogramowaniu. W ramach tego zobowiązania Microsoft zbudował specjalnie zaprojektowany UEFI, który zapewnia pełną kontrolę nad składnikami firmware'u.

Pierwszy składany smartfon Microsoftu z dwoma ekranami i Androidem łączy najlepsze rzeczy Microsoftu i Google w jednym produkcie. Innymi słowy na jednym urządzeniu możemy śmiało poruszać się po tych dwóch kluczowych ekosystemach. Jest to odzwierciedlone także w preinstalowanych aplikacjach, których jest aż 36. Wśród nich znajdują się najważniejsze aplikacje produktywne Microsoftu, podstawowe aplikacje Google i Androida oraz inne aplikacje, np. Spotify.

Microsoft zagwarantował też, że Surface Duo będzie wspierany aktualizacjami systemu i zabezpieczeń przez trzy lata. Do tej pory jedynie urządzenia Google i Samsunga mogły poszczycić się tak długim okresem wsparcia na poziomie Androida.

Surface Duo jest już dostępny w przedsprzedaży w amerykańskim Microsoft Store, gdzie jego cena wynosi 1399,99 USD (wersja 128 GB) lub 1499,99 USD (wersja 256 GB). Nie jest znana jeszcze polska cena ani data premiery poza USA.

Aktualizacje bezpieczeństwa w sierpniowym Patch Tuesday

W miniony wtorek odbyła się seria tradycyjnych aktualizacji spod znaku Patch Tuesday, w której łatki bezpieczeństwa dotarły do wszystkich wspieranych wersji Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, a nawet Windows 10 20H2 w programie Insider. Załatano blisko 20 produktów, przy czym samych bugów usunięto dużo więcej.

Nowości w Windows 10 w Dev Channel (build 20190)

W środę w kanale deweloperów (dawny Fast Ring) ukazała się nowa kompilacja Windows 10 Insider Preview. Wśród nowości odmienione doświadczenie po aktualizacji z nowym ekranem zawierającym wskazówki, ulepszone ustawienia grafiki i zestaw poprawek. Ekran ten wyświetla podsumowanie najciekawszych zmian po aktualizacji do kolejnej dużej wersji półrocznej, a w przypadku kompilacji Insider mówi o zmianach w danym buildzie.

Ustawienia grafiki

Jeśli chodzi o ustawienia grafiki, nowości są skierowane do zaawansowanych użytkowników posiadających wiele kart graficznych. Pozwalają one teraz użytkownikom wybrać domyślny GPU o wysokiej wydajności oraz wybrać konkretny GPU dla danej aplikacji.

Microsoft jako trzecia najwyżej wyceniona marka na świecie

Microsoft zajął wysoką pozycję w najnowszym rankingu Top 100 Most Valuable Global Brands 2020 autorstwa BrandZ. Uzyskawszy wzrost o 30% w skali roku, gigant prześcignął Google i uplasował się na trzecim miejscu podium. W rankingach Interbrand z lat 2018 i 201 gigant zajmował czwarte miejsce.

Najdroższe marki świata - BrandZ

W sektorze technologicznym większy wzrost zaliczyli tylko Instagram (+47%, 29 miejsce) i należący do Microsoftu LinkedIn (+31%, 43 miejsce). Z marką wycenianą na 326 mld 544 mln dolarów Microsoft awansował o jedno oczko w górę, wyprzedzając Google, którego wzrost to tylko 5%. Co ciekawe, w rankingu znalazły się również inne marki należące do Microsoft Corp., w tym wspomniany już LinkedIn oraz Xbox (+18%, 65 miejsce, awans o 22 miejsca).

Jeśli chodzi o najlepszych "wzrostowców" tego roku (Top Risers), LinkedIn zajął 7 miejsce (+31%), Microsoft zajął 8 (+30%), a Xbox — 15 miejsce (+18%). Spośród marek technologicznych wyżej na tej liście znalazł się tylko Instagram (2 miejsce, +47%). Gratulujemy świetnego wyniku!

To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia