Aktualizacje Microsoft Store i Edge. Dowiedz się więcej w To był tydzień z Microsoft 222

Aktualizacje Microsoft Store i Edge. Dowiedz się więcej w To był tydzień z Microsoft 222

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/3/2022, 9:37 PM

Liczba odsłon: 1247

Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft! Dzisiaj zajmiemy się takimi tematami, jak nowa funkcja udostępniania plików i notatek w Edge, zapowiedź Surface Laptop Go 2, plany wycofania 3 funkcjonalności Excela, aktualizacje Microsoft Store i Microsoft Edge, nowe logo Clipchamp, plany związane z następnym wydaniem Exchange Server i zwycięzcy plebiscytu Microsoft Store Community Choice Awards.

Drop - nowa funkcja Edge do udostępniania plików i notatek między urządzeniami

Część użytkowników Microsoft Edge Canary zyskała dostęp do nowej funkcji "Drop" ("Upuść"), która jest jeszcze jednym sposobem na udostępnianie zawartości na inne urządzenia. Jak sama nazwa wskazuje, funkcja działa na zasadzie metody "przeciągnij i upuść", a także posiada widok konwersacji.

Drop w Edge

"Drop" posiada własny panel, który opcjonalnie można włączyć (jeśli mamy dostęp do funkcji) w ustawieniach wyglądu Edge. Ideą stojącą za nim jest zapewnienie użytkownikom przestrzeni na przechowywanie różnych treści zsynchronizowanych między urządzeniami. Po otwarciu panelu możemy zwyczajnie do niego przeciągnąć plik lub utworzyć notatkę, pisząc w polu wiadomości. Synchronizowana zawartość będzie dostępna na pozostałych naszych urządzeniach po otwarciu panelu.

Surface Laptop Go 2 oficjalnie zapowiedziany

Po paru przeciekach i spoilerach "za pięć dwunasta" Microsoft ostatecznie zapowiedział Surface Laptop Go 2, następcę Surface Laptopa Go z 2020 roku. Nowy model dostępny będzie w cenach zaczynających się od 3099 zł, a polską premierę ustalono na 7 czerwca. Przedsprzedaż już ruszyła.

Surface Laptop Go 2 jest nieco droższy od swojego poprzednika. Cena najniższego wariantu jest wyższa o 100 zł, ale rekompensuje to lepszą pamięcią, większą trwałością i możliwością wymiany większej liczby podzespołów. Laptop Go oferuje teraz 128 GB pamięci zamiast ledwie starczających na system 64 GB w oryginalnej konfiguracji podstawowej pierwszej generacji. Microsoft zamienił także procesor Intel Core i5 10. generacji na nowszy Intel Core i5-1135G7 11. generacji i wprowadził nową wersję z 16 GB pamięci RAM.

Kolejną zmianą jest to, że Surface Laptop Go 2 zapewnia cztery opcje kolorystyczne: Ice Blue, Sandstone, Platinum i Sage. Bateria zapewniać ma do 13,5 godziny użytkowania, ulepszoną kamerę HD (choć nadal tylko 720p) i lepsze odprowadzanie ciepła, dzięki czemu laptop pracuje ciszej. Pozostałe aspekty laptopa pozostają niezmienione, co oznacza, że ​​użytkownicy w podstawowej konfiguracji mają do czynienia z zaledwie 4 GB pamięci RAM i brakiem podświetlanych klawiatury. Na tym jednak polega specyfika tego modelu.

Microsoft wycofuje 3 rzadziej używane funkcje Excela

Zwykle o Excelu piszemy w kontekście nowości, ale od czasu do czasu program zrzuca też zbędny balast w postaci przestarzałych lub rzadko używanych funkcji. Teraz Microsoft zapowiedział, że do końca czerwca 2023 roku zakończy wsparcie dla 3 takich składników:

 • Money in Excel: Microsoft uważa, że istnieją inne obszary, w których może mieć większy wpływ — i to na nich skupi się w przyszłości. Funkcja przestanie działać 30 czerwca 2023 roku. Dane użytkowników przechowywane w plikach (także w OneDrive) pozostaną dla nich nadal dostępne.
 • Oferty partnerów: Oferty partnerów zostaną wycofane z subskrypcji Microsoft 365 Personal i Family 30 czerwca 2023 roku. Podobnie jak w przypadku funkcji Money, gigant będzie działał w innych obszarach.
 • Typy danych Wolfram: Microsoft zdecydował się nie odnawiać partnerstwa z Wolfram w odniesieniu do tego zakresu danych. Zamiast tego firma skupi się na innych innowacjach, takich jak używanie typów danych, by połączyć się z naszymi osobistymi danymi, a także organizowanie typów danych połączonych z usługami deweloperów. Usługa łącząca Excela z Wolframem przestanie działać 11 czerwca 2023 roku.

Microsoft Store z aktualizacją na Windows 11

Microsoft Store otrzymał aktualizację w kompilacji 25131 w Dev Channel. Wersja 22205.1401.3.0 wprowadza:

 • Natywne wsparcie dla ARM64: Sklep będzie działał szybciej i wydajniej na urządzeniach ARM64.
 • Ulepszone aktualizacje aplikacji: Ulepszono automatyczne aktualizowanie aplikacji. Pominięte zostaną otwarte aplikacje, tak by użytkownik nie utracił niezapisanych zmian. Aplikacje te można zaktualizować później w Microsoft Store.
 • Ulepszoną obsługa aplikacji na Androida w wyskakującym doświadczeniu Sklepu: podczas przeglądania Internetu możemy odkryć nową aplikację. Jeśli jest dostępna w Microsoft Store, wyświetli się wyskakujące okienko, które pomoże ją zainstalować. To doświadczenie obsługuje teraz darmowe aplikacje na Androida (zależy to od zgodności urządzenia i klasyfikacji wiekowej).
 • Szybszą nawigację: poprawie uległo doświadczenie przeglądania.
 • Ulepszone opcje oglądania UX dla filmów i programów telewizyjnych: Po wybraniu programu telewizyjnego lub filmu możesz zobaczyć wszystkie opcje oglądania na jednej liście.

Aktualizacje Edge w Dev, Beta i Stable Channel

W tym tygodniu nastąpiło przejście na nowe wersje we wszystkich kanałach Edge Insider. Listy zmian w poszczególnych wersjach znajdziecie w naszych artykułach:

Clipchamp z nowym logo w stylu Fluent Design

Clipchamp jest nowoczesną aplikacją do edycji wideo wyposażoną w zaokrąglone rogi, czytelny interfejs, jednolity układ kolorystyczny i rozmieszczenie elementów, które przypomina nieco Microsoft Teams. Czego więc jeszcze do szczęścia brakuje pod względem estetyki? Oczywiście ikony. Ta, z którą Clipchamp trafił pod skrzydła Microsoftu, naturalnie nie była zgodna z zasadami Fluent Design System. Wczoraj się to zmieniło.

Clipchamp - ikona PNG

Nowe logo aplikacji idealnie wpasowuje się w styl Fluent Design, zgodnie z którym Microsoft przerobił w ostatnich latach dziesiątki, jeśli nie setki ikon swoich aplikacji. Clipchampowi, jako aplikacji dołączanej do Windows 11, zwyczajnie się to należało. Dzięki tej zmianie użytkownicy doświadczą nieco większej spójności wizualnej.

Następna wersja Exchange Server dopiero w 2025 roku

We wrześniu 2020 r. Microsoft zapowiedział następną wersję Exchange Server na drugą połowę 2021 r. Z powodu serii ataków na lokalne serwery Exchange nie udało się jednak zrealizować tego celu. Microsoft zmienił priorytety, aby skupić się na bezpieczeństwie Exchange, a także ogłosił, że ​​następna wersja systemu pocztowego zostanie wydana w drugiej połowie 2025 r., czyli z aż czteroletnim opóźnieniem.

Przesunęliśmy datę wydania następnej wersji Exchange Server na drugą połowę 2025 r. Następna wersja będzie wymagała licencji Server oraz CAL i będzie dostępna jedynie dla klientów z Software Assurance, podobnie jak SharePoint Server i Project Server Subscription Editions. Przekażemy więcej szczegółów związanych z nazwami, funkcjami, wymaganiami i cenami w pierwszej połowie 2024 r.
— The Exchange Team

Co ciekawe, Microsoft Exchange Server 2025 (takiej roboczej nazwy obecnie się używa) przejdzie na nowoczesne zasady cyklu życia (Modern Lifecycle Policy), które nie mają końca okresu wsparcia. Wsparcie będzie świadczone tak długo, jak długo obecne będzie duże zapotrzebowanie na rynku.

Znamy wyniki Microsoft Store Community Choice Awards

Microsoft opublikował wyniki konkursu Microsoft Store App Awards, w którym użytkownicy mogli nominować i głosować na najlepsze aplikacje w Sklepie Microsoft w kilku kategoriach:

 • W kategorii Narzędzia zwyciężyły aplikacje ShareX i Speedtest by Ookla.
 • W kategorii Zarządzanie plikami zwyciężyły aplikacje Files i Rufus.
 • W kategorii Otwarta platforma zwyciężyły aplikacje Auto Dark Mode, EarTrumpet i ModernFlyouts.

Microsoft wyłonił też własnych laureatów w kilku kategoriach. Więcej szczegółów w artykule.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!