Aktualizacja zabezpieczeń Windows 8.1 w Patch Tuesday. Windows 7 już opuszczony

Aktualizacja zabezpieczeń Windows 8.1 w Patch Tuesday. Windows 7 już opuszczony

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/12/2020, 12:15 PM

Liczba odsłon: 1121

W sierpniu 2016 roku Windows 7 i 8.1 przeszły na comiesięczne aktualizacje zbiorcze wzorem Windows 10. Od tamtego czasu w niemal każdy drugi wtorek miesiąca systemy te były łatane, a aktualizacje zawierały ulepszenia i poprawki, które były częścią wszystkich wcześniejszych aktualizacji zbiorczych. I tak się to kręciło aż do 14 stycznia — przynajmniej dla Siódemki i Windows Server 2008 R2 SP1.

Systemy te przestały być wspierane i opuściły cykl comiesięcznych aktualizacji. Otrzymują jedynie doraźne poprawki w wyjątkowych sytuacjach, a taką jest wprowadzenie do Windows 7 przynajmniej dwóch znanych problemów przez jego ostatnią oficjalną aktualizację. Tak czy inaczej jest to pierwszy Patch Tuesday od 3,5 roku, w którym nie napiszemy o nowościach dla Windows 7. Nadal jednak oprócz Dziesiątki wspierane są Windows 8.1 oraz Windows Server 2012 R2. Jakie zmiany dotarły do nich w tym miesiącu?

Windows 8.1 i Windows Server 2012 R2: zmiany w aktualizacji KB4537821 dla PC

  • Microsoft Visual Basic Script (VBScript) został domyślnie wyłączony w strefach Internet i Witryny z ograniczeniami w Internet Explorer. Wyłączona została też kontrolka WebBrowser.
  • Aktualizacje zabezpieczeń dla: Internet Explorer, składnika Microsoft Graphics, kompozycji i wprowadzania danych w systemie Windows, nośników w systemie Windows, powłoki Windows, składnika Windows Fundamentals, składnika Windows Cryptography, Windows Hyper-V, Windows Core Networking, urządzeń peryferyjnych systemu Windows, bezpieczeństwa sieci i kontenerów, pamięci i systemów plików systemu Windows, aparatu skryptów firmy Microsoft i systemu Windows Server.

Odnotowano jeden znany już od wielu miesięcy problem:

  • Niektóre operacje, takie jak zmiana nazwy, wykonywane na plikach lub folderach znajdujących się na udostępnionym woluminie klastra (CSV) mogą kończyć się niepowodzeniem z powodu błędu „STATUS_BAD_IMPERSONATION_LEVEL (0xC00000A5)”. Dzieje się tak podczas wykonywania operacji na węźle-właścicielu woluminu CSV z poziomu procesu bez uprawnień administratora.

Aktualizację (miesięczny pakiet zbiorczy) można też pobrać w pakiecie zawierającym tylko łatki bezpieczeństwa (tylko aktualizacja zabezpieczeń). Dla Windows 8.1 jest nim KB4537803.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia