Aktualizacja do Windows 10 Mobile w tym miesiącu?

Aktualizacja do Windows 10 Mobile w tym miesiącu?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/7/2016, 8:23 PM

Liczba odsłon: 3206

Microsoft rozesłał do partnerów sprzętowych wiadomość, w której potwierdzić udostępnienie finalnej wersji Windows 10 Mobile w formie aktualizacji. Czy oznacza to, że długo wyczekiwana i wielokrotnie przesuwana premiera w końcu będzie miała miejsce? Posiadacze urządzeń z Windows Phone 8.1 mają nadzieję, że tak.

Komunikat firmy nie jest jednak absolutnym pewnikiem. Świadczyć mogą o tym wcześniejsze doniesienia, sięgające wstecz do listopada 2015 roku. By nie być gołosłownym, przywołamy najważniejsze z nich. Oto małe kalendarium nieudanego startu Windows 10 Mobile dla urządzeń z poprzedniej generacji:

  • Listopad 2015: Microsoft mówi, że zacznie proces upgrade'u w grudniu.
  • Grudzień 2015: Bez ostrzeżenia i dalszych wyjaśnień firma oznajmia, że upgrade zostanie przesunięty na początek następnego roku.
  • Początek stycznia 2016: Wiele europejskich sieci zapowiada, że aktualizacje będą udostępniane w najbliższym czasie.
  • Koniec stycznia 2016: Jeden z wyżej wymienionych operatorów zmienia zdanie i ogłasza, że aktualizacje rozpoczną się w lutym. Na Twitterze pojawiają się wpisy, sugerujące usunięcie styczniowej aktualizacji. VentureBeat przyznaje, że Microsoft rozesłał do partnerów wiadomość o przesunięciu update'u na luty.
  • Połowa lutego 2016: Microsoft Mexico ogłosił, że nowe "Mobilne Okienka" staną się dostępne 29 lutego.
  • 29 lutego 2016: Nic takiego nie miało miejsca. Windows 10 Mobile jest dostępny tylko w formie preinstalowanej lub testowej (Insider Preview).
  • Początek marca: Vodafone Italy zamieszcza wiadomość o aktualizacji w przeciągu najbliższych 1-2 tygodni.

I tak oto trafiamy do dnia dzisiejszego, w którym Evan Blass (znany lepiej jako @evleaks) twierdzi, że widział maile Microsoftu do partnerów sprzętowych Windows Phone, w którym firma ogłasza, że wypuści Windows 10 Mobile dla starszych urządzeń przed końcem marca. Wiadomość ma zawierać informację, że proces rozpocznie się równocześnie z wypuszczeniem marcowej aktualizacji firmware'u dla Lumii 950 i 950 XL. Początkowo użytkownicy mieliby ręcznie zainicjować proces aktualizacji, by móc zainstalować je na swoich urządzeniach. Informacje o dostępnej aktualizacji miałyby się pojawiać dopiero później, niejako na wzór "Uzyskaj system Windows 10" na urządzeniach desktop.

Nawet jeśli firma udostępni aktualizację do Windows 10 Mobile urządzeniom z Windows Phone 8.1, będzie wymagane jej zatwierdzenie przez operatorów sieci, co zwykle wiąże się z dodatkowymi opóźnieniami. Nie wszystkie telefony przejdą więc na nowy system tego samego dnia.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia