Pojawiła się nowa aktualizacja dla Windows 10 Mobile. Jedna z ostatnich

Pojawiła się nowa aktualizacja dla Windows 10 Mobile. Jedna z ostatnich

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 11/13/2019, 10:28 AM

Liczba odsłon: 3137

Windows 10 Mobile umarł już dawno temu, przynajmniej w świadomości użytkowników. Microsoft jest jednak firmą solidną i jeśli zobowiązała się wspierać daną platformę przez określony czas, to robi to nawet w sytuacji, gdy na rynku jest ona już praktycznie nieobecna. Dlatego też wczoraj do użytkowników Windows 10 Mobile, których pozostało raczej niewielu, trafiła kolejna aktualizacja 15254.597. Żeby jakoś zobrazować, jak martwą platformą jest ten system, to powiem tylko tyle - ostatnią aktualizacją funkcjonalną dla mobilnej dziesiątki był Fall Creators Update.

Od tamtej pory Windows 10 Mobile otrzymuje tylko poprawki bezpieczeństwa. Taką też jest wspomniana wyżej aktualizacja, która jest jedną z ostatnich, jakie trafią na ten system. Oficjalne wsparcie dla Windows 10 Mobile kończy się bowiem 10 grudnia 2019 roku. Co więc znajdziemy tej aktualizacji? Oto lista zmian:

  • Rozwiązano problem, który powoduje, że zdarzenia oparte na integralności kodu kontroli aplikacji Windows Defender są nieczytelne.
  • Wprowadzono ochronę przed luką w zabezpieczeniach Intel® Processor Machine Check Error ( CVE-2018-12207 ).
  • Wprowdzono ochronę przed luką w zabezpieczeniach Transactional Synchronization Extensions (Intel® TSX) Transaction Asynchronous Abort ( CVE-2019-11135 ).
  • Aktualizacje zabezpieczeń silnika skryptów Microsoft, Internet Explorer, platformy i platform aplikacji Windows, Microsoft Graphics Component, Windows Input and Composition, Microsoft Edge, Windows Fundamentals, Windows Cryptography, Windows Virtualization, Windows Linux, Windows Kernel, Windows Datacenter Networking, Windows Peripherals, oraz aparatu bazy danych Microsoft JET.

No i to w zasadzie tyle. Aktualizacja nie zawiera niczego nowego i podobnie jak wiele poprzednich, skupia się na bezpieczeństwie. Można na tę aktualizację spojrzeć z pewną dozą nostalgii, bo do historii odchodzi kawał dobrego systemu, który cierpiał jednak na wiele chorób wieku dziecięcego z których się nie wygrzebał. Brak zainteresowania użytkowników, deweloperów i wewnętrzne problemy Microsoftu sprawiły, że Windows 10 Mobile nie potrafił rozwinąć skrzydeł.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia