AdDuplex: Creators Update dotarł na 50% PC z Windows 10

AdDuplex: Creators Update dotarł na 50% PC z Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/19/2017, 7:39 PM

Liczba odsłon: 2074

AdDuplex przedstawił właśnie garść comiesięcznych statystyk, które zarejestrował w 24-godzinnym wycinku czasu z dnia 18 lipca. Dowiemy się z nich, jak obecnie wygląda rozkład sił wewnątrz ekosystemu Windows 10 (i jak się on zmienił w ciągu ostatniego miesiąca), na urządzeniach których producentów Creators Update ma najwięcej instalacji oraz jak to wygląda w samej tylko linii Surface. Na koniec przytoczymy jeszcze inne zestawienie związane z Surface, dotyczące udziałów poszczególnych urządzeń tej marki.

Zaczynamy od Windows 10 i jego poszczególnych wersji. Według zebranych wczoraj danych ostatnia publiczna aktualizacja - Creators Update - osiągnęła już udział rzędu 50,1%. To ważny kamień milowy, zwłaszcza że jeszcze w zeszłym miesiącu udział CU wynosił 35,7%. Z drugiej strony to wciąż nienajlepszy wynik, przynajmniej z punktu widzenia tempa adaptacji. AdDuplex przypomina bowiem, że Anniversary Update po upływie takiego samego okresu (3 miesiące) znajdował się już na 3/4 PC z Windows 10. Udział rocznicowej aktualizacji w ostatnim miesiącu zmalał, spadając z 58,3% do 46,0%.

Zobaczmy teraz, jak wygląda adaptacja Creators Update na PC różnych producentów. Udział aktualizacji jest w większości przypadków bliski ogólnej średniej, wynoszącej nieco ponad 50%. Najlepiej wypada MSI (65%), co AdDuplex tłumaczy bogatą ofertą gamingowych PC, a więc i bardziej zaawansowanym gronem użytkowników. Stosunkowo niewiele zaktualizowanych maszyn posiadają z kolei Sony i Toshiba (ok. 40%). Warto też zwrócić uwagę, że w poniższym zestawieniu dość przeciętnie wypadł Microsoft.

W samym ekosystemie Surface najwięcej instalacji Creators Update znajduje się (cóż za zaskoczenie!) na najnowszych urządzeniach, czyli Surface Book, Surface Laptop i Surface Pro. Drugi co do popularności model - Surface Pro 3 - po odjęciu manualnych instalacji Insider Preview odnotował zaledwie 18% instalacji CU. Jest to związane najprawdopodobniej z tajemniczymi problemami z kompatybilnością. Z tego powodu Microsoft miałby unikać wypuszczenia automatycznej aktualizacji dla wszystkich egzemplarzy SP3.

Na koniec prezentujemy rozkład sił w linii Surface. Niemal cała ćwiartka tego tortu przypada w udziale Surface Pro 3. Choć mający już swoje trzy lata tablet zdążył zostać przyćmiony przez swoich następców, jego udział nieco wzrósł (z 22,6% w czerwcu do 24% w lipcu). Spadł przy tym udział najpopularniejszego Surface'a - Pro 4 (z 43,7% do 40,8%). W ogólnym zestawieniu podskoczyły słupki ostatnim debiutantom - Surface Laptop (0,6%) oraz Surface Pro (2,4%). Oba urządzenia zyskały po 0,2 pkt proc.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia