Actiongram - stwórz swoje własne wideo z HoloLens

Actiongram - stwórz swoje własne wideo z HoloLens

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/15/2016, 5:04 PM

Liczba odsłon: 1534

Do oficjalnej premiery deweloperskiego zestawu HoloLens pozostały nieco ponad dwa tygodnie. Jako że oferta jest kierowana przede wszystkim do deweloperów, Microsoft z wyprzedzeniem opublikował sporo materiałów wprowadzających. Od czasu do czasu pojawiają się też nowości przeznaczone dla szerszego grona odbiorców. Jedną z nich jest aplikacja użytkowa o nazwie Actiongram.

Actiongram można określić mianem wirtualnego studia do kręcenia i produkcji holograficznych filmów. Aktorzy, postacie, stwory i holograficzne obiekty są wmontowane w rzeczywiste otoczenie użytkownika podobnie jak w zwykłych aplikacjach Windows Holographic. Różnica polega jednak na tym, że Actiongram skupia się na nagrywaniu filmów. Microsoft określa to mianem MCR (mixed reality capture). Twórcy mogą tworzyć swoje unikalne holograficzne historie, wyrażać swoje idee i myśli, wykorzystując otoczenie jako plan filmowy. Obok wirtualnych obiektów twórca ma do dyspozycji zestaw zaawansowanych efektów wizualnych, które w klasycznych warunkach wymagałyby drogiego oprogramowania i sporej wiedzy technicznej. Dzięki łatwej obsłudze programu niemal każdy może opowiedzieć swoją holograficzną historię.

Microsoft często publikuje szczegółowe informacje o rozwoju aplikacji HoloLens. Actiongram zbudowało 5 osób w przeciągu 6 miesięcy. Zespół miał za zadanie stworzenie platformy wykorzystującej bogate możliwości hologramów. Informacja ta pokazuje, że rozwijanie oprogramowania w Windows Holographic nie jest wcale trudne i czasochłonne. Microsoft opublikował trochę amatorskich filmików MCR, które opowiadają krótkie i zabawne historie. Wybraliśmy dla Was najciekawsze przykłady.

W przedostatni dzień marca egzemplarz HoloLens wraz z akcesoriami będzie mógł nabyć praktycznie każdy zainteresowany. Posiadacze urządzenia już w dniu premiery będą mieli dostęp do zestawu dedykowanych aplikacji, lecz pośród nich nie znajdzie się Actiongram. Jak zapowiada Microsoft, aplikacja zostanie umieszczona w Sklepie Windows na początku lata tego roku.