64-bitowa wersja Windows 10 Mobile oficjalnie potwierdzona

64-bitowa wersja Windows 10 Mobile oficjalnie potwierdzona

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/16/2016, 3:55 PM

Liczba odsłon: 2038

Windows 10 Mobile jest obecnie dostępny tylko w wersji 32-bitowej, tym niemniej w kuluarach od dawna mówi się o pracach nad wersją 64-bit. Tym razem mamy potwierdzoną wiadomość - Microsoft po cichu potwierdził istnienie 64-bitowego systemu dla smartfonów i innych urządzeń mobilnych.

Informacja ta została niejako przemycona w artykule na stronie Microsoft, którego bohaterem jest 74-letni Dave Cutler, jedna z kluczowych postaci w tworzeniu wielu znaczących produktów firmy. Artykuł mówi m.in. o pięciu dekadach, które Cutler przepracował w branży technologicznej. Pojawił się też jeden akapit, który wiele mówi o 64 bitach w kontekście smartfonów: "Cutler skończył zarządzać projektem NT w 1996 r., ale do 2006 roku nadal nadzorował rozwój jądra. W marcu 2005 r. ukończył jedno ze swoich 'najbardziej zadowalających dzieł' w Microsoft, w którym to we współpracy z AMD pomagał w rozwoju architektury AMD64 (rozszerzenie 64-bitowe dla 32-bitowej architektury x86) i nadzorował wdrożenie pierwszych dwóch 64-bitowych systemów Windows (dla stacji roboczych i serwerów). Wtedy wielu pytało, po co Microsoft rozwija 64-bitowy system; dziś wiele komputerów to systemy 64-bitowe, a wkrótce nawet nasze telefony dostaną 64-bitowy system operacyjny".

Wsparcie dla 64 bitów otworzy Windows 10 Mobile na wiele nowych możliwości, wliczając w to dodatkowe konfiguracje sprzętowe z obsługą ponad 4 GB pamięci RAM. Dzięki temu smartfony będą mogły w przyszłości uruchamiać bardziej skomplikowane i zasobożerne aplikacje. Rozwiązania pokroju Continuum staną się jeszcze bardziej konkurencyjne, a moc obliczeniowa smartfonów jeszcze bardziej zbliży się do klasy współczesnych PC. Warto tu zauważyć, że aplikacje Universal Windows Platform, które aktualnie można uruchomić na urządzeniach mobilnych w architekturze ARM, są skompilowane w 32 bitach, a Microsoft nie oferuje jeszcze opcji 64-bit. Niewykluczone, że w przyszłości pojawi się wsparcie dla ARM64, które również (nie do końca oficjalnie) potwierdził Microsoft.

Microsoft nie wyjawił, kiedy dokładnie zamierza udostępnić Windows 10 Mobile w odsłonie 64-bit. "Wkrótce" może w najlepszym przypadku oznaczać, że chodzi o zbliżającą się aktualizację Windows 10 Anniversary Update, która zadebiutuje w lipcu tego roku.